آیا ورود آیفون 14 به ایران ممنوع است؟

فرارو- ممنوعیت فروش آیفون 14 در مشهد، اگرچه خبر دقیق و کامل نیست و تا حدی با شرم آمیخته است، اما ممکن است به قسمت جدیدی از سریال بدبختی های آیفون در ایران تبدیل شود. در سال های گذشته گروهی به بهانه «هدر دادن منابع گرانبها» تا جایی که می توانستند روی آیفون پول گذاشته و آن را وسیله ای آمریکایی، لوکس و غیر ضروری معرفی کردند و گروهی دیگر به دنبال اعداد و ارقام هستند. و ارقامی که می گویند تکنولوژی تغییر کرده و آیفون یا سایر گوشی های هوشمند هیچ محصول لوکس دیگری با ارزش بیش از 600 دلار پذیرفته نمی شود.

بر اساس این گزارش بحث و مناظره دو گروه تاکنون ادامه داشته و شاهد حضور ثالث در منطقه ماهی برای پول نیز بوده ایم. ممنوعیت فروش آیفون 14 در مشهد چندان هم بد نیست، اما رسمی و دقیق هم نیست. حداقل بدون پوشش نمی توان تلورانس مناسبی داشت.

چرا آیفون در ایران بحث برانگیز است؟

واردکنندگان رسمی که مدت هاست ثبت نام کرده اند برای ثبت سفارش گوشی های بالای 600 دلار با مشکل و تلخی روبرو هستند. البته حداقل تا به حال هیچکس چه با مصوبه و چه با آیین نامه خاصی مانع این کار نشده است، اما از آنجایی که ارزی برای واردات اینگونه گوشی ها وجود ندارد واردکنندگان بروند و مستقیما با فعالان مذاکره کنند. تجارت در مبادلات آجیل و خشکبار، محصولات صادراتی را از فروشنده می خرند و از آن برای واردات آیفون و سایر گوشی های بالای 600 دلار استفاده می کنند. وقتی طراحان به این ایده فکر می کنند و از دور به آن نگاه می کنند، احتمالاً می گویند بله، اما تقریباً همه ما می توانیم موانع احتمالی بر سر راه اجرای آن را ببینیم.

اگر صادرکننده کالای خشک بداند موبایل واردکننده زیر سنگ گذاشته شده است، چه باید بکند؟ اگر کالای خشک در کشور به ایران صادر نشود چطور؟ اگر قیمت صادرات کالای خشک به خریدار در کیشور که قرار است واردات تلفن همراه را از آن وضعیت بپذیرد قابل انتقال نباشد، چه؟ و هزار مورد دیگر از این فهرست؛ بنابراین واردکنندگان گوشی تلفن همراه حتی اگر جرات نزدیک شدن به گوشی های بالای 600 دلار را داشته باشند، در قیمت عرضه با محدودیت مواجه خواهند شد.

چرا ممنوعیت فروش آیفون در مشهد آشکار شد؟

وضعیت خاص مشهد در سال های اخیر این شهر را مستعد انتشار اخبار عجیب و غافلگیرکننده کرده است. اگر یکی از واژگان ممنوعیت یا محدودیت در خبرها نیز وجود داشته باشد، می توان با استفاده از صنعت ادبی «اغراق» و کمی شیطنت، تیتر را مانند «فروش آیفون 14 در مشهد ممنوع» چرخاند و آن را ساخت. محبوب است، اما در زیر یخ شایعه است، حقیقت در جریان است.

منبع خبر ممنوعیت فروش آیفون در مشهد است، فروشنده معرفی شده است، بنابر اعلام انجمن تلفن همراه مشهد، با انتشار اطلاعیه ای، فروشنده آیفون 14 تا اطلاع ثانوی غیرقانونی اعلام شده است. اینکه رئیس یک اتحادیه صنفی محلی بیش از بقیه مسئولین و مسئولان محلی احساس وظیفه کرده و برای یک موضوع کلی و کلی حکم ممنوعیت و محدودیت صادر کرده است، از مواردی است که فقط در مشهد اتفاق می افتد. ، اما حداقل در مورد حادثه فروشنده آیفون 14، خیلی بد نیست.

آیفون 14 یک هفته پیش در بازارهای جهانی عرضه شد. گروهی از مسافران این گوشی را دریافت کردند و با خود به ایران آوردند. گروهی از مردم وسوسه می شوند که حریص علاقه باشند، آیفون خود را آب کنند و سود را به جیب بزنند. تا چند سال پیش این اقدام ساده بود، اما از آنجایی که رجیستری و رجیستری تلفن همراه در ایران اجباری است، وضعیت تغییر کرده است. حال اگر مسافری بخواهد برای مصارف شخصی گوشی وارد کند، باید فرم مخصوصی را در دفاتر رسمی و گمرکی پر کند، شماره تلفن را وارد کرده و پس از پرداخت مالیات و عوارض، گوشی را با نام و شماره شخصی خود فعال کند. با این حال گمرک هنوز گزینه ثبت اطلاعات مختص آیفون 14 را به وب سایت خود اضافه نکرده است.

بنابراین اگر آیفون 14 را در خارج از کشور خریداری کنید و آن را برای استفاده شخصی وارد کنید، نمی توانید مراحل را ثبت کنید و رجیستری را پشت سر بگذارید. این گزارش معنای دیگری نیز دارد; تاکنون هیچ یک از آیفون های جدید در ایران فعال نشده اند. با این حال بسیاری از فروشندگان در روزهای اخیر اقدام به تبلیغ آیفون 14 کرده و آن را با قیمت بالایی به فروش رسانده اند. متاسفانه خریدار راضی نیست، قضیه چیست؟ اطلاعیه انجمن صنفی مشهد مبنی بر ممنوعیت فروش آیفون 14 هم مربوط به همین موضوع فنی است و کسانی که آن را نوشته اند واقعا نگران از دست دادن پول و سرمایه بوده اند.

چرا الان باید آیفون 14 بخرم؟

فروش آیفون 14 نه تنها در مشهد بلکه در سرتاسر کیشور با انتشار چندین آگهی تبلیغ می شود. اگر موارد مشکوکی وجود دارد که احتمال کلاهبرداری زیاد است، سری به برخی از سایت های قدیمی می زنیم که ادعا می کنند می توانند به سرعت آیفون 14 استاندارد با حافظه 128 گیگابایتی را با قیمت 43 میلیون تومان تحویل دهند. قیمت نمونه های 256 و 512 گیگابایتی به ترتیب 47 میلیون و 700 هزار تومان و 59 میلیون تومان است. قیمت آیفون 14 پلاس با حافظه ذخیره سازی 128، 256 و 512 گیگابایتی در این فروشگاه ها به ترتیب 47 میلیون و 700 هزار تومان، 54 میلیون و 63 میلیون درج شده است. برای خرید آیفون 14 پرو با حافظه 128 گیگابایتی باید 53 میلیون و 900 هزار تومان بپردازید.

قیمت آیفون 14 پرو با حافظه 256 گیگابایتی 60.200.000 تومان، 512.000.000 تومان برای 512.000.000 و حافظه داخلی 1 ترابایتی 77.000.000 تومان خواهد بود. قیمت خرید آیفون 14 پرو مکس با حافظه 128 گیگابایتی در حال حاضر 59 میلیون تومان است. برای خرید آیفون 14 پرو مکس با فضای ذخیره سازی 256 گیگابایتی باید 63 میلیون تومان و با فضای ذخیره سازی 512 گیگابایتی و 1 ترابایتی به ترتیب 73 میلیون و 600 هزار تومان و 79 میلیون و 900 هزار تومان بپردازید.

آیفون 14 استاندارد اپل با 128 گیگابایت حافظه 799 دلار قیمت دارد که با احتساب 32 هزار تومان به 25 میلیون و 568 هزار تومان می رسد. اگر شش میلیون تومان هزینه ثبت نام و گمرک را در نظر بگیریم به رقم 31 میلیون و 600 هزار تومان می رسیم اما در ایران ارزش آن را 43 میلیون تومان معادل 54 هزار تومان تعیین کرده اند. دلار!

مشکل ثبت نشده است، آیفون همچنان پابرجاست. یعنی بیش از یک هفته تا زمانی که این گوشی به سایت اضافه نشود نمی توانید از گوشی جدید اپل در ایران استفاده کنید. حالا خریدی را تصور کنید که بدون اطلاع از چنین واقعیتی، حدود 50 میلیون مدل آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس را خریداری کرده، اما متوجه می شود که نمی توانند از گوشی جدید خود استفاده کنند. فروشندگان عادلانه علاوه بر اطلاع رسانی به مشتریان خود از موضوع ثبت نام، قیمت پایین تری را برای فروش آیفون تعیین می کنند و به آن ها اجازه می دهند در مورد موضوع رجیستر آیفون 14 تصمیم بگیرند. مشکل اینجاست که زمزمه های غیررسمی به گوش می رسد و بر اساس آن به این نتیجه می رسد که آیفون 14 هرگز به صورت رسمی وارد ایران نخواهد شد و یا حداقل برای مدتی از دسترس خارج خواهد شد. احتمال متفاوت است و دلیل آن قاعده است و باید جدی گرفته شود.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما