اخبار به طور خلاصه 21 مارس

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

در بحبوحه بحران جهانی غذا، وعده های غذایی مدرسه یک «شبکه ایمنی حیاتی» است

برنامه جهانی غذا (WFP) در گزارشی روز سه‌شنبه اعلام کرد که وعده‌های غذایی مدارس یک شبکه ایمنی حیاتی برای کودکان و خانواده‌های آسیب‌پذیر در بحبوحه بحران جهانی غذا است، در زمانی که بیش از 150 میلیون کودک و جوان گرسنه هستند.

با توجه به اینکه بسیاری از مدارس مجبور به بستن درهای خود در طول همه‌گیری کووید-19 شدند، برنامه‌های ناهار رایگان در سراسر جهان گسترش یافت و نتایج چشمگیری داشت.

با موارد بیشتر، در اینجا کارمن بوربانو، رئیس برنامه های مدرسه محور WFP آمده است:

«به دلیل تعطیلی مدارس ناشی از کووید در سال‌های 2020، 2021 و حتی 2022، حدود 370 میلیون کودک در طول این همه‌گیری، دسترسی به وعده‌های غذایی در مدارس را از دست دادند. در بسیاری از موارد، این تنها وعده غذایی است که آنها در روز دریافت می‌کنند.»

بر اساس برنامه جهانی غذا، کشورها «به شیوه‌ای بی‌سابقه» بسیج شدند تا دسترسی به وعده‌های غذایی کلاس درس را بازگردانند. نزدیک به 420 میلیون کودک در سراسر جهان آنها را دریافت می کنند – که 30 میلیون بیشتر از سال 2020 است.

پاکستان: 10 میلیون نفر در مناطق سیل زده از آب آشامیدنی سالم محروم هستند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز سه شنبه اعلام کرد که شش ماه پس از وقوع سیل فاجعه بار پاکستان، بیش از 10 میلیون نفر از جمله کودکان هنوز به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

این بحران باعث شده خانواده های ساکن در مناطق سیل زده چاره ای جز استفاده از آب بالقوه آلوده نداشته باشند. این امر به شیوع بیماری های منتقله از طریق آب مانند وبا، اسهال، تب دانگ و مالاریا کمک کرده است.

آب ناسالم و بهداشت نامناسب به نوبه خود از دلایل اصلی سوء تغذیه هستند. در مناطق سیل زده پاکستان، بیش از 1.5 میلیون پسر و دختر در حال حاضر به شدت دچار سوءتغذیه هستند.

پیش از روز جهانی آب چهارشنبه، یونیسف خواستار منابعی برای بازگرداندن فوری دسترسی به آب آشامیدنی سالم و توالت در مناطق سیل زده شده است.

همچنین سرمایه گذاری در تاسیسات تامین آب مقاوم در برابر آب و هوا، مانند تاسیساتی که با انرژی خورشیدی کار می کنند، مورد نیاز است. درخواست 170 میلیون دلاری یونیسف برای این بحران هنوز کمتر از 50 درصد تامین شده است.

یمن: مذاکرات تازه با آزادی 887 زندانی به پایان رسید

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن از آزادی برنامه ریزی شده 887 زندانی مرتبط با درگیری از همه طرف ها پس از 10 روز مذاکره خبر داد.

هانس گراندبرگ فرستاده ویژه یمنی به خبرنگاران در ژنو گفت: «امروز برای صدها خانواده یمنی روز خوبی است. صدها خانواده یمنی می توانند مشتاق دیدار مجدد با عزیزان خود باشند.

طرف های درگیری طولانی مدت در یمن متعهد شده بودند که زندانیان را تحت توافق استکهلم در سال 2018 آزاد کنند.

مذاکرات تحت نظارت دفتر فرستاده ویژه و کمیته بین المللی صلیب سرخ در حال انجام است.

طرف های متخاصم همچنین موافقت کردند که در اواسط ماه مه مجدداً برای بحث در مورد آزادسازی بیشتر تشکیل جلسه دهند.

بیش از 17 میلیون یمنی برای کمک و حفاظت در سال 2023 روی آژانس های مرتبط حساب می کنند.

آقای. گروندبرگ تاکید کرد که “پایان جامع و پایدار درگیری” ضروری است.

دومینیکا توماشفسکا-مورتیمر، اخبار سازمان ملل.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما