اعدام های بی سابقه، دستگیری ها و بازداشت های گسترده گزارش حقوق بشر ایران جدید

«وضعیت کلی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران دارد به طور قابل توجهی خراب شده است نادا الناشف، معاون حقوق بشر سازمان ملل، با ارائه این گزارش به شورای حقوق بشر در ژنو، گفت: در شرایط بدتر شدن مداوم شرایط اجتماعی-اقتصادی، تشدید شده توسط تحریم ها و تأثیر طولانی مدت همه گیری کووید-19.

این گزارش بر تحولات پس از آغاز اعتراضات سراسری پس از مرگ جینا مهسا امینی 22 ساله در 25 شهریور سال گذشته تمرکز دارد. سه روز بعد او به کما رفت و در بازداشت پلیس و پس از دستگیری توسط پلیس اخلاق ایران درگذشت.

صدها نفر کشته شدند

این گزارش با نگرانی جدی به تعداد بالای احکام اعدام و اعدام ها در طول دوره گزارش اشاره می کند.

“در سال 2022، 582 نفر اعدام شدندمعاون کمیساریای عالی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت.

این نسبت به سال 2021 که طی آن 333 نفر اعدام شدند، 75 درصد افزایش داشته است. در میان اعدام شدگان در سال 2022، سه کودک وجود داشت. از مجموع اعدام‌ها، 256 مورد مربوط به جرایم مربوط به مواد مخدر بود.

به گفته خانم النشیف، این بالاترین میزان اعدام های مرتبط با مواد مخدر در کشور از سال 2017 است.

حداقل 44 کودک کشته شدند

در این گزارش آمده است که مجموع بازداشت شدگان به دلیل شرکت در اعتراضات حدود 20000 نفر تخمین زده می شود.

تخمین زده می شود که هزاران کودک در میان دستگیرشدگان اعتراضات باشند بر اساس گزارش ها، دست کم 44 کودک، از جمله 10 دختر، توسط نیروهای امنیتی کشته شدند با استفاده از نیروی کشنده

بیشترین آمار مرگ و میر در استان سیستان و بلوچستان گزارش شده است که در آن دست کم 10 کودک کشته شده اند.

اتهامات متعددی مبنی بر شکنجه و بدرفتاری با افراد توسط نیروهای امنیتی در حین دستگیری و بازجویی برای گرفتن اعترافات اجباری و همچنین ادعاهای خشونت جنسی و جنسیتی که علیه زنان، مردان و کودکان به ویژه در بازداشت صورت می گیردگفت خانم الناشیف.

شرایط زندان از جمله محرومیت از مراقبت های پزشکی، شرایط بهداشتی وخیم، آب آشامیدنی آلوده و ازدحام جمعیت همچنان نگران کننده است.»

حقوق کم می شود

شورای حقوق بشر شنیده است که از زمان شروع اعتراضات، احترام به حق آزادی به طور قابل توجهی بدتر شده است.

همچنین مشخص شد که سیاست دولت در اجرای حجاب اجباری و اعمال مجازات‌های سخت‌تر برای زنان و دخترانی که به این حکم احترام نمی‌گذارند، سخت‌تر شده است.

هوش مصنوعی متخلفان حجاب را ردیابی می کند

رئیس جمهور در 15 اوت 2022 فرمانی را امضا کرد که شامل معرفی فناوری تشخیص چهره برای ردیابی و مجازات زنان بی حجاب معاون کمیسر حقوق بشر سازمان ملل گفت.

“در سطح قانونگذاری، پیش نویس مقررات جدید قانون جزا در مجلس در حال بررسی است تا دامنه جرایم برای عدم رعایت، مجاز به حبس، شلاق و سایر مجازات ها را گسترش دهد.”

این گزارش همچنین به ناکامی ایران در حفاظت از سلامت جسمی و روانی دانش آموزان دختر و تعرض به حق تحصیل آنها اشاره کرده است.

مسمومیت های مشکوک

طبق گزارش ها، تا 2 مارس سال جاری بیش از 1000 دانش آموز که اکثر آنها دختر هستند، تحت تأثیر مسمومیت مشکوک در 91 مدرسه در 20 استان. مقامات گزارش های متناقضی از این حوادث ارائه کردند.” الناشیف.

علی بحرینی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در ژنو، گزارش را رد کرد آشکار به عنوان نادرست

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما