اَبَر کلهتی‌های ایران در دهه اینده 400 میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم است!

فرارو- در گزارش اخیر مجمع جهانی اقتصاد، پنج خطر برای اقتصاد ایران شناسایی شده است که شامل اشتغال و بحران اقتصادی، سرخوردگی جوانان، رکود اقتصادی بلندمدت، بحران منابع طبیعی، از بین رفتن تنوع زیستی و فروپاشی اکوسیستم است. .

توجه داشته باشید که بررسی روندهای آماری در ایران با هدف ارزیابی سلامت و قابلیت اطمینان ریسک های شناسایی شده، نشان دهنده پایش فوق می باشد. بر اساس آمارهای موجود، اگرچه از سال 1394 نرخ بیکاری کاهش یافته است، اما به نظر نمی رسد که این کاهش، نتیجه افزایش دائمی مشاغل بوده باشد.

در بررسی اقتصاد اعداد شاخص حکایت از فاجعه دارد که از سال 1395 تا 1400 این شاخص بیش از دو برابر شده است که ناشی از رکود و تورم است و ترکیب بیکاری و تورم بالا با بحران جدی مواجه است. در اقتصاد جامعه متوسط ​​درآمد یک خانوار شهری با میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی در مناطق شهری نیز کمترین میزان را در دهه 1390 داشته است و نسبت هزینه خالص مسکن به کل هزینه‌های خانوارهای شهری در دوره 1396 تا 1399 برابر با 1.3 بوده است. افزایش هزینه های مسکن توانایی خانوارها را برای تامین سایر هزینه های ضروری زندگی کاهش می دهد و تامین اقتصاد را دشوارتر می کند.

در این گزارش تاکید شده است که در خانوارهای اول تا پنجم روستایی و یکم تا سوم شهری متوسط ​​درآمد خانوار کمتر از هزینه آن است. این معضل ضمن نشان دادن نابرابری در توزیع درآمد در سطح جامعه، حاکی از دشواری تامین معیشت و پرداخت هزینه درصد قابل توجهی از مردم است.

از سوی دیگر، بر اساس نتایج این گزارش، عمده‌ترین پایش‌ها در سطح جهانی شامل موارد زیر است: مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی، کاهش همکاری در حل چالش‌های جهانی ناشی از احیای نابرابر اقتصادی، تشدید نابرابری‌ها ناشی از تغییرات نامنظم اقلیمی. افزایش تهدیدات سایبری به دلیل افزایش وابستگی به لحاظ دیجیتالی، ناامنی جهانی به دلیل موانع تحمیل شده بر مردم در هر نقطه بین مرزها، مشکلات در استفاده از فرصت‌های فضایی و تأثیرات همه‌گیری بر تاب‌آوری کشورها تشدید می‌شود.

ایران در کھلهه اَبَر خلیته‌های نوزہور;  400 میلیارد دلار برای غلبه بر این بحران برآورد شده استایران با چالش های زیادی مواجه است

وحید شقاگی شهری کرشناس اسلام اکونکیمی در گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران امروز با چالش های مختلفی مواجه است، گفت: اگرچه در گزارش اخیر مجمع جهانی اقتصاد نسبت به چالش هایی مانند وضعیت بد اقتصادی مردم، رکود اقتصادی و تعمیق آن و همچنین بیکاری هشدار داده شده است، اما این چالش ها هستند. همیشه سال های گذشته با ایران بوده است، اما اکنون با چالش های نوظهوری روبرو هستیم. برخی از این بحران ها که مجمع جهانی اقتصاد به آن اشاره کرد، ریشه در دهه 50 هجری دارد و مربوط به امروز و دیروز نیست.

وی افزود: این چالش ها ادامه داشته و ایجاد آن امروز در ایران به بحران های اقتصادی منجر شده و به نوعی چرک تبدیل شده است. اما معتقدم این چالش ها در مقایسه با چالش هایی که امروز با آن مواجه هستیم در سطح پایین تری قرار دارند.

به عبارت دیگر در گزارش دنیای اقتصاد به هیچ وجه به این بحران ها اشاره نشده است، در حالی که بحران هایی که ایران در دهه 1400 با آن مواجه است، بسیار عمیق و حاد است و اگر کاری برای آن انجام نشود، ایران با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

شقاقی گفت: بحران های نوظهور در ایران بسیار پیچیده تر از بحران هایی است که مجمع جهانی اقتصاد به آن اشاره کرده است. بحران هایی مانند آب، آلودگی محیط زیست و آلودگی هوا، فرسایش خاک و خشکسالی، سالخوردگی جمعیت، صندوق های بازنشستگی و استهلاک اقتصادی ایران از جمله ورشکستگی ایران در دهه گذشته. همچنین باید توجه داشت که اگرچه در نگاه اول ممکن است این بحران ها ربطی به اقتصاد نداشته باشند، اما باید توجه داشت که برای حل آن به منابع مالی هنگفتی نیاز است و این یک مشکل برای اقتصاد ایران است. با توجه به مشکلات مالی و کمبود منابعی که دولت با آن دست به گریبان است، بسیار چالش برانگیز است.

این کارشناس اقتصادی افزود: معتقدم بحران های ذکر شده مهمتر از بیکاری، اشتغال و تورم است چرا که منابع دولت و جوانان را برای حل آن مصرف می کند. ضمن اینکه حل آنها علاوه بر بودجه هنگفت، زمان زیادی را نیز می طلبد، طبیعتاً در چنین شرایطی دولت باید مسائل را در اولویت قرار دهد، زیرا منابع مالی کشور محدود است و نمی توان انتظار داشت که دولت قادر خواهد بود همه این چالش ها را همزمان حل کند، آنها پیچیدگی زیادی دارند، برنامه نویسی می کنند.

منظور این معلم دانشگاه استایران برای حل این بحران به ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در ۴ سال آینده نیاز دارد. وی ادامه داد: برای حل مشکل کم آبی، آلودگی و آلودگی هوا، تامین تجهیزات صندوق های بازنشستگی، سرمایه گذاری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و… منابعی حدود 400 میلیارد دلار برای بهبود وضعیت کیشور نیاز است. او مراقب همه ابعاد و زمینه ها بود، پس در چنین شرایطی باید سه گام برداشت.

شقاقی تصریح کرد: اولاً دولت و مسئولان کشور باید این بحران ها را در اولویت قرار دهند و برای حل آن برنامه ریزی کنند، ثانیاً وضعیت منابع مالی و تأمین آنها مورد توجه قرار گیرد و در نهایت در این زمینه گفت و گو و همفکری صورت گیرد. ماده. متأسفانه در کشور هیچ موردی را مطرح نمی‌کنیم، زیرا این موضوع بسیار بد است، زیرا در گفت‌وگو می‌توان همکاری کرد و راه‌حل‌های بهتری برای حل مشکلات ارائه داد، اما در کشور چنین چیزی نداریم. برای سالها.

وی با اشاره به اینکه خشکسالی و بحران آب یکی از مهم ترین بحران هایی است که در سال های آینده در ایران تشدید خواهد شد، خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش های بین المللی در سال های آینده امکان اسکان در کشورهای حوزه خلیج فارس وجود ندارد. خشکسالی و این موضوع باعث ایجاد موج مهاجرت در ایران خواهد شد، بنابراین این تاپیک برای این موج مهاجرت نیز برنامه دارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه جمعیت سالمندان در ایران رو به افزایش است، گفت: در ابتدای دهه آینده با توجه به جمعیت 90 تا 95 میلیون نفری ایران، بین 25 تا 30 میلیون سالمند تحت پوشش قرار خواهند گرفت. هزینه های این افراد، بازنشستگی چطور سلامتی چیست، اما اگر باشد، امروز صندوق های بازنشستگی با بحران و ورشکستگی مواجه هستند و اگر کمکی از سوی دولت از طریق بودجه عمومی صورت نگیرد، این صندوق ها نمی توانند برای تامین هزینه های خود، پس صندوق های بازنشستگی جوانان و ارتش نیاز به اصلاحات جدی دارند، آنها باید از این وضعیت وخیم خارج شوند.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما