بررسی رستوران Okdongsik در شهر کره

فکر نمی‌کنم تا زمانی که در Okdongsik غذای دوجی گومتانگ را خوردم، هرگز نفهمیدم که چگونه هر آبگوشتی می‌تواند مبنای شهرت یک رستوران باشد.

Okdongsik که در حومه جنوب شرقی کره‌تاون در منهتن واقع شده است، تقریباً کپی رستورانی در سئول با همین نام است که تغییری از نام سرآشپز و بنیانگذار آنها، اوک دونگسیک است. هر دو Okdongsiks فضاهای کوچکی هستند که در آن به همه در یک پیشخوان خدمات داده می شود. (محل نیویورک دارای 13 صندلی است که سه صندلی بیشتر از صندلی اصلی کره جنوبی است.) کارت های ایستاده منوی دو موردی بسیار ساده را نشان می دهند، اگرچه نیاز زیادی به این کار وجود ندارد. همه دوجی گومتانگ را می گیرند.

هر بار که سفارشی وارد می شود، آشپزی پشت پیشخوان برنج سفید بخارپز شده را در کف یک کاسه برنز صیقلی قرار می دهد. آب گوشت خوک را روی برنج ریخته و سپس چند برش از گوشت خوک پخته شده را به همراه پیازچه خرد شده روی سطح قرار می دهند. در کنار یک ظرف کوچک از کیمچی کلم و یک رنگ زنگ زده از خمیر چیلی گوچوجی قرار دارد. این ممکن است مانند یک سوپ اسپارتی زیبا به نظر برسد، اما هر قسمت از آن عالی است، و از همه بهتر، آب گوشت خوک است. یادم نمی آید آخرین باری که یک مایع لذیذتر را که حداقل مقداری الکل در آن وجود نداشت، چشیدم.

گفته می شود که سوپ اوکدونگسیک فقط از سبزیجات معطر و ماهیچه تهیه می شود، بدون استخوان، کله پاچه یا تزئیناتی که ممکن است آبگوشت را غلیظ و کدر کند. هیچ دانه‌ای از چربی روی سطح آن وجود ندارد و رنگ طلایی کم‌رنگ آن نشان‌دهنده آبجو گندم یا چای جو سردی است که Okdongsik برای همه کسانی که پشت میز می‌نشینند می‌ریزد. هیچ بو و طعم تند، سنگین و حیوانی از آن نوع که گوشت خوک می تواند ایجاد کند، وجود ندارد، به خصوص در یک ساعت اول یا بیشتر در اجاق گاز. آبگوشت مزه گوشت گاو، مرغ، قارچ یا گوجه فرنگی است – هیچ کدام از اینها برای تهیه آن استفاده نمی شود.

نسخه منهتن Okdongsik در نوامبر به عنوان یک پاپ آپ با همکاری Hand Hospitality وارد شد، گروهی که در راه مالکیت یا مشاوره با نیمی از رستوران های کره ای در نیویورک است. پس از پایان کار اولیه آن در آوریل، این رستوران از حالت پاپ آپ به حالت بلندمدت فارغ شد.

آقای. اوک رستوران اصلی خود را در سال 2016 در غرب سئول افتتاح کرد. در آن زمان، او هر روز سوپ کافی برای 100 کاسه می پخت. وقتی همه چیز فروخته شد، ناهار تمام شد و رستوران برای آن روز تعطیل شد.

بسیاری از رستوران های کره ای در یک یا دو غذا عالی هستند، اما منوی آنها هنوز ده ها غذا را ارائه می دهد. مشتریان وفادار دقیقا می دانند که کدام یک را سفارش دهند. تعداد کمی از منوها به اندازه منوهای Okdongsik به طور ریشه ای تقسیم شده اند. آقای. Ok یک فوق تخصص از نوعی است که ایالات متحده به ندرت تولید می کند.

سوپی که او درست می کند ترکیبی از دو غذای اصلی کره ای است: سوپ گوشت شفاف معروف به گومتانگ و سوپی که با برنج پخته شده به نام گوکباپ تهیه می شود. گومتانگ گاو یکی از مواد اصلی آشپزی خانگی و رستورانی است. Dweji gomtang، ساخته شده با گوشت خوک، بسیار کمتر رایج است. اما فراتر از آن، چیزی که آقای. وجه تمایز اوکی توجهی است که او به هر عنصری نشان می دهد و باعث می شود یک کاسه سوپ بیشتر شبیه یک کاسه سوپ به نظر برسد. برنج پخته شده آل دنت، نشاسته ای یا کلوخه نیست و طعم لطیف و کمی گلی مخصوص به خود دارد. گوشت خوک، یک تکه شانه رگه‌دار چربی از هیبرید برکشایر، تقریباً به نازکی پروشوتو از سالومریا در پارما بریده می‌شود.

پس از ساعت‌ها جوشیدن، گوشت خوک لطیف‌تر از طعم‌دار است. اینجاست که گوچوجی وارد می شود. روی یک تکه گوشت بمالید، هم خوش طعم است و هم در حال دود شدن. کارت های منو روی پیشخوان توصیه می کنند که گوچوجی را به آبگوشت اضافه نکنید. هر کاری که دوست دارید انجام دهید، اما به خاطر داشته باشید که آبگوشت دقیقاً متعادل دلیلی است که مردم در سئول صف می‌کشند و مردم نیویورک برای نشستن در این پیشخوان رزرو می‌کنند.

اگر ادویه بیشتری می خواهید، ممکن است آن را در کیمچی پیدا کنید. کلم به سختی تخمیر شده، شیرین، ترد و آبدار است. بدون رقابت با نمک و اسید، لکه های صورتی ریز چیلی آسیاب شده می توانند با روشن کردن آتش های کوچک روی زبان شما مستقیماً به کار خود بروند.

اگر گوشت بیشتری می خواهید، می توانید سهم گوشت خوک را با 8 دلار اضافی دو برابر کنید. (اندازه استاندارد 18 دلار است.)

و اگر می‌خواهید بیشتر بخورید، آن مورد دیگر در منو وجود دارد: ماندو. آنها تقریباً به اندازه سوپ لطیف هستند، پرهای آنها از گوشت خوک، توفو و نودل های شیشه ای در زیر لفاف های نازک و ساتنی نیمه قابل مشاهده است.

هر چه سفارش دهید، تقریبا غیرممکن است که یک وعده غذایی در Okdongsik بیش از یک ساعت طول بکشد. اگر عصر باشد، این امکان را خواهید داشت که از در انتهای پیشخوان عبور کنید. یک شب این کار را انجام دادم و فهمیدم که یک کوکتل کوکتل کوچک، بدون علامت و بدون پنجره – کارهای چوبی اسکرول، ظروف شیشه ای قدیمی، قفسه های جین – در تمام طول مدت پشت در بوده است.

بار دیگر، به سمت دیگری رفتم، از جلوی در بیرون. بیرون در پیاده رو، متوجه شدم که چیزی شبیه به عکس سوء هاضمه را تجربه می کنم. کلمه کره ای برای این حس، siwonhan-mat است، احساس خوشایندی از خوردن یک وعده غذایی سبک و متعادل. این را بعداً یاد گرفتم. در آن زمان، تنها چیزی که می دانستم این بود که احساس خوبی دارم.

دنبال کردن آشپزی نیویورک تایمز در اینستاگرام، فیس بوک، یوتیوب، TikTok سوگند پینترست. به‌روزرسانی‌های منظم آشپزی نیویورک تایمز را با پیشنهادات دستور پخت، نکات آشپزی و توصیه‌های خرید دریافت کنید.

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

تماس با ما