برنامه دولت برای قیمت بنزین چیست؟

فرارو- تنها چند ساعت پس از اظهارات رئیس کمیسیون انرژی، گمانه زنی ها در شبکه های اجتماعی مبنی بر اینکه دولت و نمایندگان به فکر افزایش قیمت بنزین هستند، آغاز شد. رصد اصلی عواقب و آنچه پس از افزایش قیمت بنزین خواهد آمد.

لطفا فرار کنید ملک شریعتی نیاسر، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، اوایل هفته جاری درباره وضعیت عرضه بنزین در سطح کیشور گفت: بر اساس گزارشی که مسئولان اجرایی کیشور در خصوص شرایط فعلی عرضه ارائه کرده اند. بنزین در سطح کیشور در کوتاه مدت در تامین سوخت مشکل ایجاد می‌کند، به‌خصوص در منطقه که بنزین نداریم، اما در صورت ادامه افزایش مصرف، با مشکل مواجه می‌شویم.

شریعتی گفت: سیاست های اصلاح الگوی مصرف، مدیریت مصرف و اصلاح نظام بازتوزیع یارانه به دارندگان انرژی باید به گونه ای دنبال شود که چه نیازهای جدید به کشور اضافه شود و چه نشود، بتوانیم شرایط کمبود را برطرف کنیم. در کوتاه مدت و میان مدت ساخت و ساز نیز تکمیل خواهد شد. اما استفاده از عبارت «توزیع مجدد یارانه ها» برای شروع نظارت کافی بود. زیرا به هر حال اصلاح توزیع یارانه ها قطعا افزایش قیمت زنان باردار را در پی خواهد داشت و باعث افزایش تورم در جامعه نیز می شود.

البته یکی از اعضای کمیسیون با تکذیب اینکه دولت و شورا قصد تغییر قیمت ها و نحوه توزیع یارانه ها را دارند، گفت: اظهارات سخنگوی کمیسیون صرفا نظر شخصی آنهاست و ربطی به این موضوع ندارد. شورا.

عبدالعلی راحیمی موضفری د گفتگو با فرارو وی تاکید کرد: اظهارات اخیر سخنگوی کمیسیون انرژی صرفا نظر شخصی وی بوده و به نظر و دیدگاه اکثریت ارتباطی ندارد و تا امروز به طور کلی در خصوص اصلاح توزیع یارانه ها یا افزایش آن صحبتی نشده است. در قیمت بنزین.” البته در مجمع نمایندگانی هم هستند که چنین نظری دارند، اما همانطور که عرض کردم هیچ اقدام جدی انجام نشده است و نه دولت و نه مجمع قصد تغییر قیمت ها را ندارند.

وی افزود: متأسفانه به هر حال انتقاداتی در خصوص توزیع یارانه به حامل های انرژی وجود دارد که به نظر من هیچکس یا مخالفی بر آن نمی پوشد. اما تا این لحظه که با شما صحبت می کنم هیچ اقدامی در راستای اصلاح توزیع یارانه ها صورت نگرفته و فقط نظرات شخصی نمایندگان مطرح شده است. البته تغییراتی مانند کش انجام شده است اما فقط برای همان مناطق است و قرار نیست فراگیر شود.

پس از این اتفاقات پس از چند روز وزیر کیشور به این اتفاق واکنش نشان داد و گفت: تغییری در سهم بنزین و قیمت بنزین ایجاد نمی شود و مردم عزیز خیالشان راحت باشد. متاسفانه برخی در کیشور از قیمت بنزین یا کاهش سهم بنزین به 1500 تومان صحبت می کنند که من کاملا تکذیب می کنم.

احمد واحدی با تاکید بر اینکه درخواست ما از مردم عزیز کیشورمان این است که به هیچ وجه هوشیار نباشند، گفت: روال معمول همچنان در جایگاه های سوخت برقرار است و احتمال توافق خاصی وجود ندارد. از طرفی کار رسانه ها از بین بردن آرامش مردم با شایعه پراکنی است و اهداف آنها کاملاً مشخص است زیرا دشمنان ما هستند.

برنامه دولت برای قیمت بنزین چیست؟دولت با قیمت ها بازی می کند و مردم هزینه آن را می پردازند

با تمام این اوصاف و با توجه به تغییرات قبلی قیمت ها و این احتمال که اظهارات اخیر برخی نمایندگان به نوعی زمینه ساز اقدامات و تصمیمات آتی این نهاد قانونگذاری باشد، به سراغ حسین راغفیر رفتیم که به تحلیل مسائل اقتصادی و به ویژه می پردازد. ، دلایل و عواقب این حرکت طبیعی و ممکن است این معلم در دانشگاه است گفتگو با فرارو وی نوشت: این اصلا پدیده جدیدی نیست و بعد از جنگ دولت ها برای رفع مشکلات مالی خود از جمله کسری بودجه و بی انضباطی مالی اقدام به افزایش قیمت حامل های انرژی و قیمت.” کاملا طبیعی است که مهم ترین محرک تورم در کشور افزایش قیمت ارز و انرژی است. اما همیشه از نظر دولت این تغییرات گران قیمت تلقی می شود که ساده ترین راه برای طرح مشکلات مودیان است.

وی افزود: نکته قابل توجه این است که پس از گذشت یک سال از افزایش قیمت کالاها به دلیل افزایش نرخ ارز، دولت با توجه به اینکه بزرگترین متقاضی ارز است با مشکل مواجه شده و هزینه های آن افزایش می یابد. و بودجه کسری بیشتری خواهد داشت. بنابراین افزایش قیمت ارز و حامل های انرژی مجددا دنبال می شود. به عبارت دیگر، جوانان ساده‌تر همیشه در این چرخه معلول هستند و بیش از همه، طبقه متوسط ​​و جامعه فقیر هزینه این رویکرد و سیاست‌های دولت را می‌پردازند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی ادامه داد: هر ساله با افزایش آب، برق و گاز مواجه هستیم. اما چون بر خلاف بنزین وجهه کلی و جمعی ندارد و یا مردم اصلاً جذب آن نمی شوند. زیرا اصلاً اعلام نشده است که قیمت این حامل های انرژی قرار است افزایش یابد. اما بر خلاف اینها بنزین نماد جمعی پررنگ تری دارد و افزایش قیمت آن همیشه رسانه ای است. به همین دلیل است که هر بار شاهد هستیم که مسئولان و مسئولین ابتدا مقدمات را فراهم می‌کنند و هر بار با بهانه‌های تکراری و بی‌هوده مانند «بنزین ارزان و قاچاق» یا «بهبود توزیع یارانه‌ها» به کاهش قیمت می‌پردازند. را بالا ببرند».

وی تصریح کرد: البته طبیعی است که با قیمت 30 هزار تومانی بنزین برای دولت منطقی نیست و تلاش می کند این حامل انرژی را نیز افزایش دهد. علاوه بر این، با نگاهی به چند دهه گذشته متوجه می‌شوید که دولت‌ها راه دیگری نمی‌دانستند و دیر یا زود این کار را آغاز کردند. بنابراین به نظر من با توجه به تغییر قیمت بنزین باید منتظر یک تورم جدید باشیم. این را هم به شما می گویم که بعد از افزایش قیمت بنزین و افزایش قیمت کالاها، باز هم شاهد افزایش قیمت ارز خواهیم بود. چرا که دولت دوباره تلاش می کند بین قیمت بنزین و ارز هماهنگی ایجاد کند.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: اگر قرار است دستورات رهبری به طور خاص برای کنترل تورم اجرا شود باید جلوی این مارپیچ باطل و خطرناک گرفته شود. ما نباید برای افزایش سطح سرمایه گذاری در کشور به این سمت برویم، اما به دلیل حضور نهادهای قدرت یا افراد با نفوذ سیاسی در اقتصاد این امکان وجود ندارد. علاوه بر این، هزینه ها در کیشور به قدری افزایش یافته که فرصت سرمایه گذاری خاصی وجود ندارد. به همین دلیل بسیاری از مردم سرمایه خود را از ایران خارج کرده اند. بنابراین تنها راه برون رفت از شرایط فعلی کاهش قیمت ارز و در نتیجه کاهش هزینه ها در کشور است. این را هم بگویم که نرخ ارز کاملاً تحت کنترل دولت است و آنها کسانی هستند که برای بالا بردن کسری بودجه و کاهش ارزش پول ملی، قیمت ارز را بالا می برند و این کاملاً قانون اساسی است.

راغفر در بشاعد اصلیح استفاده از اینریکی اینریک یز گفت: تنها بهانه و سرپوشی بر ضعف ها و ناتوانی های نظام تصمیم گیری اقتصادی کشور است. به جای اینکه بخواهیم نظام مالی خود را اصلاح کنیم، مدام به دنبال افزایش قیمت حامل های انرژی برای حل مشکلات دولت واردات هستیم. البته حق هم دارند که نظام مالی را اصلاح نکنند. زیرا با توجه به اینکه نهادهای قدرت و افراد سیاسی در اقتصاد حضور دارند، نمی توانند درآمد را کنترل کنند. زیرا کسانی که باید اصلاحات لازم را انجام دهند کسانی هستند که باید مالیات بدهند.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما