بریشبینی بورس تا پیاین سال آیا شاخص به زیر یک میلیون واحد می رسد؟

فرارو- کارشناسان بازار بر این باورند که وضعیت فعلی بازار با محدودیت سرمایه است. رویدادهایی مانند تصمیم گیری اقتصادی، سیاست های پولی، بی ثباتی در نگرش های اقتصادی و سیاسی و … که تاثیر اقتصادی بر امنیت دارد. تا زمانی که امنیت سرمایه گذاری در کشور تضمین نشود، نه تنها بورس، بلکه سرمایه گذاری در تمامی حوزه های اقتصادی با شکست مواجه خواهد شد.

لطفا فرار کنید بورس تهران در هفته گذشته 1.3 میلیون واحد از دست داد و به 1.2 میلیون واحد رسید. اگرچه طی دو روز اخیر اخباری مبنی بر حمایت از بورس منتشر شده است، اما به نظر می رسد حتی با سبز شدن بورس در این هفته، در کوتاه مدت شاهد روند نزولی در بورس باشیم.

همچنین با گزارش های شش ماهه منتظر بهبود وضعیت بازار بودم اما متاسفانه حجم معاملات بسیار کم است. سرمایه گذاران نیز به دلیل خطرات تمایلی به سرمایه گذاری ندارند. تا سه ماه دیگر نیز با ریسک بودجه مواجه خواهیم شد و ممکن است دوباره دولت برای تامین مالی دست به جیب شرکت ها بزند.

وضعیت بورس امروز چگونه است؟

بریشبینی بورس تا پیاین سال;  آیا شاخص به زیر یک میلیون واحد می رسد؟حميد ميرمعيني كرشناس بازار سيحم د گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه مردم نسبت به وضعیت بازار سرمایه ناامید هستند، گفت: همزمان با شرایط عمومی حاکم بر کشور، بورس نیز با توجه به افت هایی که شاخص کل کشور را در بر می گیرد، وضعیت خوبی ندارد. بورس نیز در روزهای اخیر رکورد زده است.با توجه به شرایطی که وجود داشت هیچ عنوانی دور از انتظار نبود.

وی افزود: متأسفانه مشکلاتی که امروز بورس با آن دست و پنجه نرم می کند ناشی از انباشته شدن مشکلات و چالش هایی است که طی چند سال گذشته به وجود آمده و امروز با وجودی که کارشناسان اقتصادی طی سالیان گذشته با آن مواجه شده اند، باز شده است. برای برون رفت از این وضعیت تذکرات و راهکارهای زیادی داده اند، اما متاسفانه در این سال ها دولتمردان به هیچ یک از آنها عمل نکردند و امروز می بینیم که با انباشته شدن مشکلات در بورس، رضایت همگان را جلب کرده است. سرمایه گذاران و متولیان بازار سرمایه و امید به آینده از بین رفته است، بهبود وضعیت در چشم سهامداران کم رنگ شده است.»

میرمعینی با اشاره به اینکه در شرایط بحران سیاسی، بورس اولین بازاری است که به این موضوع واکنش نشان می دهد، گفت: افتی که شاخص کل بورس در هفته گذشته تجربه کرد، با توجه به شرایط فعلی چندان عجیب نیست. انتظار دیگری از آن نداشته باشید در تمام دنیا دارایی های مالی در بازارهای مختلف اولین مکان هایی هستند که به بی ثباتی نسبی واکنش نشان می دهند و وضعیت قرمز هفته گذشته بورس نیز ناشی از همین موضوع بود. در حال حاضر نگاه خوش بینانه ای به آینده بورس وجود ندارد و طبیعی است که با خروج سرمایه از بازار شاهد روند نزولی در بازار سرمایه باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه وضعیت اقتصادی کنونی کشور به هیچ وجه مطلوب نیست، افزود: در چنین شرایطی فعالیت تمامی شرکت های بورسی و ناشر نیز با علامت سوال مواجه می شود که در نهایت بر آن تاثیر می گذارد. عملکرد کل بورس موثر است، بنابراین اگر وضعیت اقتصاد کیشور به همین منوال ادامه یابد و شرایط بین المللی همچنان با بلاتکلیفی مواجه باشد، بازار سهام نمی تواند به روزهای خوب خود بازگردد. به زودی و این روند نزولی ادامه خواهد داشت.”

وی ادامه داد: حتی تزریق پول به صورت قطعی نیز نمی تواند بورس را به حالت عادی بازگرداند. شرایط باید اساساً تغییر کند و تا زمانی که این موضوع حل نشود نمی‌توان منتظر ماند تا بورس به خود رسیدگی کند. ابتدا باید وضعیت اقتصادی با تغییرات داخلی مواجه شود و بهبود یابد و نوعی اصلاحات ساختاری انجام شود. از سوی دیگر این مشکل نیز باید حل شود تا شرکت ها در مسیر رونق و شکوفایی حرکت کنند. اینها اتفاقاتی است که می تواند بازار سهام را در بلندمدت با شرایط باثباتی مواجه کند.

میرمعینی همچنین در پاسخ به این سوال که در صورت تداوم وضعیت فعلی شاخص کل بورس به زیر یک میلیون واحد می رسد، گفت: با توجه به شرایط موجود، بعید به نظر می رسد که این اتفاق بیفتد. به نظر من شاخص بورس تا پایان سال بین یک میلیون و 100 تا 200 هزار واحد در نوسان خواهد بود، البته به شرطی که شرایط به همین منوال ادامه یابد. البته اگر بخواهیم وضعیت بورس را تغییر دهیم نیاز به یک توافق سیاسی خوب داریم تا وضعیت بورس هم تغییر کند. در غیر این صورت این روند نزولی در همان حدودی که عرض کردم ادامه خواهد داشت.

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما