جمهوری آفریقای مرکزی محاکمه سعید در دادگاه کیفری بین المللی آغاز شد

مهامت سعید عبدالکانی – یکی از رهبران عالی رتبه شبه نظامیان عمدتا مسلمان سلکا – نسبت به تمام اتهامات مربوط به جنایات انجام شده در سال 2013 در بانگوی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی، خود را بی گناه دانست.

بیشتر خشونت‌ها به دلیل درگیری‌های بین سلکا و جناح عمدتاً مسیحی ضد بالاکا بود.

اشتغال

قبل از ارتکاب جنایات، از اواخر سال 2012 تا اوایل سال 2013، شبه نظامیان سلکا به سمت پایتخت پیشروی کردند، به پاسگاه های پلیس حمله کردند، پایگاه های نظامی را اشغال کردند، شهرها و پایتخت های منطقه را تصرف کردند و هواداران مظنون رئیس جمهور فرانسوا بوزیزه را هدف قرار دادند.

آنها بانگی را در مارس 2013 تصرف کردند و با نیروهایی که بالغ بر 20000 نفر می‌شدند، خانه‌ها را غارت کردند و در جستجوی هواداران آقای آقای بود. بوزیز، از پشت به فراریان تیراندازی کرد یا دیگران را در خانه هایشان کشت.

«زنان و دختران در حضور فرزندان یا والدین خود مورد تجاوز جنسی و تجاوز گروهی قرار گرفتند. تعدادی بر اثر جراحات جان خود را از دست دادند.” سعید بیان کرد.

غیرنظامیان هدف قرار گرفتند

بخشی از مردم غیرنظامی از طریق چندین قتل، زندان، شکنجه، تجاوز جنسی، آزار و اذیت به دلایل سیاسی، قومی و مذهبی، و غارت خانه‌های غیرمسلمانان و دیگرانی که به نظر می‌رسید همدست یا حامی بوزیزه بودند، هدف قرار گرفتند. این حکم ادامه داد.

آقای. برگه اتهام کانی شامل حبس، شکنجه، آزار و شکنجه، ناپدید شدن اجباری و سایر اعمال غیرانسانی است که در بین آوریل تا نوامبر 2013 در بانگی انجام شده است.

او “نظارت بر عملیات روزانه” یک بازداشتگاه بدنام را دید که مردان پس از دستگیری توسط اعضای سلکا به آنجا برده شدند.

قضات دادگاه ششم در افتتاحیه پرونده محاکمه مهامت سعید عبدالکانی در دادگاه کیفری بین المللی در لاهه (هلند).

قضات دادگاه ششم در افتتاحیه پرونده محاکمه مهامت سعید عبدالکانی در دادگاه کیفری بین المللی در لاهه (هلند).

شرایط وحشتناک

در بیانیه دادگاه بین‌المللی کیفری آمده است: «زندانیان در سلول‌های کوچک، تاریک و شلوغ با یک سطل به‌عنوان توالت و غذای کم یا بدون غذا نگهداری می‌شدند و باعث می‌شد که زندانیان ادرار خود را بنوشند».

بازداشت شدگان را با نوارهای لاستیکی شلاق می زدند، با قنداق تفنگ کتک می زدند و می گفتند: «ما یکی یکی شما را می کشیم».

معمول بود که زندانیان چندین ساعت در یک موقعیت استرس زا به قدری دردناک بگذرانند که برخی از آنها “خواهان کشته شدن” شوند. این موقعیت که به «آرباتاچا» معروف است، شامل بستن دست‌های یک زندانی می‌شود و پاهای او از پشت بسته می‌شود و پاهایش با آرنج‌هایشان تماس می‌گیرد.

گرفتن اعترافات

آقای. حکم دادگاه کیفری بین المللی توضیح داد که گفته می شود سعید از این روش به عنوان “موثرترین روش برای گرفتن اعترافات” یاد کرده است، در حالی که همچنین خاطرنشان می کند که او مسئول تصمیم گیری در مورد اینکه کدام زندانی باید به سلول زیرزمینی واقع در زیر دفتر او منتقل شود.

در یک بازداشتگاه دیگر معروف به CEDAD، جایی که شرایط به عنوان “غیر انسانی” توصیف شد، دادگاه اظهار داشت که آقای. سعید “فرمانده عملیات” بود و “فهرستی از افرادی را که باید دستگیر شوند” نگه می داشت یا دستور دستگیری آنها را صادر می کرد.

محاکمه ادامه دارد.

پرونده مذکور: افتتاحیه دادگاه، 26 سپتامبر – جلسه اول

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما