حزب ملی اسکاتلند همزا یوسف را برای جانشینی استورجن انتخاب کرد

حزب ملی اسکاتلند حامی استقلال روز دوشنبه، همزا یوسف، وزیر بهداشت این کشور را به عنوان مقام ارشد خود انتخاب کرد و این وزیر 37 ساله را در مسیر تبدیل شدن به اولین مسلمانی قرار داد که رهبری یک کشور دموکراتیک اروپای غربی را بر عهده دارد.

آقای. یوسف با پیروزی اندکی در رقابت رهبری کبودی که پس از استعفای غافلگیرکننده نیکولا استورجن در ماه گذشته، که تقریباً یک دهه به عنوان اولین وزیر کشور و رهبر SNP بر سیاست اسکاتلند تسلط داشت، ظاهر شد.

در انتخاب آقای یوسف، اعضای حزبش کاندیدایی را انتخاب کردند که به احتمال زیاد به خانم خانم پایبند است. دستور کار مترقی استورجن، رد یک رقیب محافظه‌کار اجتماعی، کیت فوربس.

او گفت: ما نسلی خواهیم بود که استقلال اسکاتلند را به ارمغان می آورد. یوسف پس از اعلام نتیجه و پیش از رای گیری روز سه شنبه در پارلمان اسکاتلند برای تایید وی به عنوان وزیر اول این کشور.

به عنوان رهبر جدید SNP – بزرگترین حزب در پارلمان اسکاتلند – این باید رسمی باشد. اما با اشاره به برخی از مشکلات گسترده تری که با آن مواجه است، آقای. یوسف پس از یک رقابت رهبری تفرقه‌انگیز که حزبی را که قبلاً به دلیل نظم و انضباطش مشهور بود، شکست داد، درخواست اتحاد کرد.

او گفت: «در جاهایی که شکاف‌هایی برای التیام وجود دارد، باید این کار را انجام دهیم و این کار را به سرعت انجام دهیم، زیرا وظیفه‌ای داریم که باید انجام دهیم، و به‌عنوان یک حزب وقتی متحد هستیم، در قوی‌ترین حالت خود هستیم.»

در یک سخنرانی پیروزی گاهی احساسی، آقای. یوسف از خانواده خود، از جمله پدربزرگ و مادربزرگ مرحومش که به اسکاتلند مهاجرت کردند، تشکر کرد.

او به حضار در موریفیلد، استادیوم ملی راگبی اسکاتلند، جایی که نتایج رهبری اعلام شد، گفت: “من برای همیشه سپاسگزارم که پدربزرگ و مادربزرگم بیش از 60 سال پیش از پنجاب به اسکاتلند سفر کردند.” آنها به عنوان مهاجران به این کشور که به سختی یک کلمه انگلیسی می دانستند، نمی توانستند تصور کنند که نوه آنها روزی در آستانه نخست وزیری بعدی اسکاتلند باشد.

ساندر کاتوالا، مدیر British Future، یک موسسه تحقیقاتی که بر مسائل هویت تمرکز دارد، توضیح داد: یوسف به عنوان “نخستین مسلمانی که به عنوان یک رهبر ملی در هر دموکراسی غربی انتخاب شد” نوشت که این “لحظه ای موفقیت آمیز بود که باید فراتر از اسکاتلند طنین انداز شود.”

این تا حدی نشان دهنده تنوع رو به رشد در حوزه های بالاتر سیاست بریتانیا است. انس سرور، رهبر حزب اپوزیسیون کارگر اسکاتلند، نیز مسلمان است، در حالی که ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، از مذهب هندو پیروی می کند.

اگرچه آقای یوسف پس از رای گیری اول در صدر قرار گرفت، او نتوانست بیش از نیمی از آرای اعضای حزب را در دور اولیه رای گیری، همانطور که برای پیروزی در رقابت لازم بود، به دست آورد. اما زمانی که نامزد مقام سوم، اش ریگان، حذف شد و آرای او دوباره توزیع شد، آقای. یوسف 52.1 درصد و خانم 47.9 درصد به دست آورد. فوربس.

آقایی که در سمت‌های وزیر حمل‌ونقل، دادگستری و وزیر بهداشت فعالیت کرده است. یوسف به عنوان کاندیدای مورد نظر تأسیس حزب تلقی می شد، اما سابقه او در دولت توسط مخالفانش زیر سوال رفت.

خانم می‌گوید: «شما وزیر حمل‌ونقل بودید و قطارها هرگز به موقع نبودند، زمانی که شما وزیر دادگستری بودید، پلیس به نقطه شکست رسید و اکنون به‌عنوان وزیر بهداشت، زمان‌های انتظار بالایی داریم.» فوربس، رقیب اصلی او، در جریان یک مناظره تلویزیونی رهبری.

محافظه کاری اجتماعی و اعتقادات مذهبی قوی خانم. فوربس، که از سمت وزیر دارایی خود در مرخصی زایمان بود، زمانی که خانم. استورجن استعفا داد و در رقابت های رهبری حضور برجسته ای داشت.

یکی از اعضای کلیسای آزاد انجیلی اسکاتلند، خانم. فوربس گفت که اگر در پارلمان اسکاتلند در سال 2014 تصویب شده بود، به ازدواج تک جنسیتی رای منفی می داد و معتقد بود که داشتن فرزندان خارج از ازدواج طبق اعتقاداتش “اشتباه” است.

یک سوال اجتماعی دیگر – به رسمیت شناختن جنسیت – درست قبل از خانم خانم به میدان جنگ سیاسی تبدیل شد. استعفای استورجن، زمانی که دولت بریتانیا قوانین پارلمان اسکاتلند را که تغییر جنسیت را برای مردم آسان‌تر می‌کرد، رد کرد. آقای. یوسف روز دوشنبه گفت که به دنبال به چالش کشیدن تصمیم دولت بریتانیا خواهد بود.

داشت خانم فوربس انتخاب شده است، سبزهای اسکاتلند ممکن است حمایت خود را از دولت تحت رهبری SNP در ادینبورگ پس گرفته باشند و آن را به یک دولت اقلیت تقلیل دهند.

رهبر جدید هم برای جایگزینی خانم با چالش های متعددی روبرو است. استورجن، که یک رهبر محبوب و ارتباط دهنده ماهر بود و در ترسیم مسیر استقلال بود.

ام‌اس. استورجن رهبری را پس از آن به دست گرفت که اسکاتلندی ها در همه پرسی سال 2014 با 55 درصد در برابر 45 درصد مخالف استقلال رای دادند. از آن زمان تاکنون، احساسات در مورد این موضوع تغییر قابل توجهی نداشته است.

ام‌اس. استعفای استورجن پس از آن صورت گرفت که دادگاه عالی بریتانیا رای داد که رفراندوم دوم بدون موافقت دولت بریتانیا در لندن که مخالف چنین اقدامی است، امکان پذیر نیست. آقای. وظیفه یوسف تلاش برای حمایت از استقلال تا حدی خواهد بود – شاید حدود 60 درصد در نظرسنجی ها – که از نظر سیاسی برای لندن غیرممکن باشد که درخواست ها برای رای دادن دیگر را نادیده بگیرد.

پیروزی رهبری او برای بقیه بریتانیا نیز پیامدهایی دارد، جایی که انتخابات عمومی باید تا ژانویه 2025 برگزار شود. اگر نتیجه نزدیک باشد، عملکرد SNP می تواند نقش تعیین کننده ای در تعیین نخست وزیر بعدی داشته باشد.

با توجه به اختلافات درون SNP و مشکلات جایگزینی خانم. استورجن، حزب اصلی اپوزیسیون کارگر بریتانیا، که زمانی بر سیاست اسکاتلند تسلط داشت اما با افزایش قدرت SNP شاهد کاهش نفوذ خود بود، اکنون فرصتی را برای پس گرفتن برخی از کرسی های قدیمی خود در اسکاتلند احساس می کند.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما