درمان خانگی جوش و آکنه صورت پذیرش۲۴

رفع جوش

نکته جالبی که در این زمینه باید بدانید، علت بروز جوش صورت در این دو گروه است. در واقع جوش صورت یا جوش کمر در نوجوانان به دلیل تغییرات هورمونی و رشد طبیعی آن‌ها ایجاد می‌شود. در حالیکه آکنه بزرگسالان به طور معمول ناشی از استرس، سبک زندگی نادرست، تغذیه نامناسب و حتی شرایط محیطی است. این جوش‌ها که “کومدون بسته” نام دیگر آن است، به شکل برجستگی‌های سفید دیده می‌شوند.

اگر هنوز روغنی روی پوست باقی مانده است، به آرامی جذب خواهد شد. تا به حال کسی را دیده‌اید که ادعا کند در عمرش حتی یک جوش هم روی پوست صورت یا دیگر بخش‌های بدنش نزده است؟ چنین ادعایی بیشتر شبیه ادعای معجزه می‌ماند. بیشتر مردم در طول زندگی، عارضه پوستی جوش صورت را تجربه می‌کنند.

علل ایجاد جوش

این موضوع باعث می شود که روغن درخت چای نسبت به محصولات پر فروشی مانند بنزوئیل پراکسید در درمان آکنه مؤثرتر باشد. ترپینن 4-ol  عامل فعالیت‌های ضد میکروبی بوده و اثرگذاری قابل توجهی در کنترل باکتری عامل جوش صورت دارد. جوش‌های شدید یا ندولوکیستیک در اثر وجود کیست‌ها یا ندول‌های متعدد ایجاد می‌شوند. این جوش‌ها ممکن است قرمز یا حتی کبود باشند و جای زخم ایجاد کنند. هرچه زودتر برای درمان جوش‌های شدید به پزشک متخصص مراجعه کنید، آسیب ایجاد شده در پوست شما کمتر خواهد شد.

این روغن همچنین به درمان لکه‌های تیره، جای زخم و تغییر رنگ پوست کمک کرده و قرمزی و التهاب را کاهش می‌دهد. روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد باکتریایی خود، به از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده آکنه در منافذ پوست کمک کرده و مانع تکثیر آن می‌شود.

چگونه جوش ‌های سرسیاه روی پوست را از بین ببریم؟

علت پیدایش این نوع آکنه، آلودگی موجود در منافذ پوست یا مشکلات هورمونی‌ست. کلیندامایسین موضعی آنتی بیوتیکی است که برای درمان آکنه های التهابی استفاده می شود. عملکرد کلیندامایسین موضعی با کاهش تعداد باکتری هایی که باعث ایجاد آکنه شده اند می باشد.

ممکن است بنا به تشخیص پزشک برای از بین بردن کیست‌ها به جند نوع دارو نیاز داشته باشید. در برخی موارد برای درمان مستقیم و سریع‌تر التهابات از تزریق استروئید به کیست‌ها استفاده می‌شود. اما اگر از طریق یک زخم باز یا جای جوش به داخل پوست نفوذ پیدا کند می‌تواند باعث بدتر شدن جوش و التهاب شود. تعداد 20 تا 100 جوش سرسفید یا سرسیاه، 15 تا 50 برجستگی ملتهب و 30 تا 125 ضایعه کلی برجسته و ملتهب نشان می‌دهد که شما با عارضه جوش متوسط درگیر هستید. متخصصان پوست برای درمان این نوع جوش از درمان‌های کلینیکال استفاده می‌کنند.

معمولا داروهای هورمونی یا داروهای مربوط به مشکلات اعصاب و روان می‌توانند باعث ایجاد جوش شوند. همچنین وجود برخی بیماری‌ها نیز می‌تواند باعث بروز جوش در صورت، بازوها، سینه یا کمر شوند.

رفع جوش

ضمن اینکه هنگامی که جوش‌ها را فشار ‌می‌دهید، باکتری‌ها را روی صورت خود ‌پخش می‌کنید و ممکن است منجر به جوش و التهاب بیشتر پوست شود. مطالب مجله سلامتی پذیرش۲۴ تحت نظارت پزشکان تایید شده ویراستاری می‌شوند لیکن در نظر داشته باشید جایگزین پیشنهاد تخصصی پزشک معالج نمی‌باشد. از اینرو پیشنهاد می‌کنیم جهت تشخیص و درمان کامل بیماری به پزشک مراجعه کرده یا از ایشان مشاوره پزشکی آنلاین دریافت فرمایید. منابع غنی از این دو اسید آمینه ماهی ساردین، قزل آلا، گردو، دانه کتان آسیاب شده، است. روغن ماهی نیز حاوی دو نوع اصلی اسید چرب امگا ۳ به نام‌های (EPA) و (DHA) است  که به طرز موثری خطر آکنه را کاهش می‌دهد. سپس، یک حوله گرم و مرطوب را به آرامی روی صورت‌تان قرار دهید تا منافذ پوست را باز کند و روغن وارد پوستتان شود.

  • مصرف این گروه از داروها در زمان حاملگی و شیردهی ممنوع می باشد.
  • بعضی افراد این روش را در کاهش آکنه مفید ‌می‌دانند، ولی ممکن است در برخی افراد باعث ایجاد واکنش شود.
  • هر نوع جوشی به دلیل التهابی که ایجاد می کند می تواند روی پوست ایجاد لک کند.
  • اما باید بدانیم که این روش معجزه نمی کند و در مواردی که اندیکاسیون وجود دارد مناسب است نه برای همه ی موارد.
  • این گیاه یک قابض (استرینجنت) طبیعی است که التهاب و قرمزی را کنترل می‌کند.

استفاده از بخور گرم به علت باز کردن منافذ پوستی و بیرون ریختن مواد زايد از آن، فواید فوق العاده ای برای پوست افرادی که از جوش رنج می‌برند به همراه دارد. به طور معمول، سلول‌های پوست شما تقریباً هر ۳۰ روز یکبار از بین می‌روند. اما این روند طبیعی لایه‌برداری گاهی اوقات دچار کاهش در سرعت می‌شود. عدم لایه برداری به موقع پوست، اغلب منجر به تجمع سلول‌های مرده در داخل منافذ و ایجاد جوش می‌شود.

بافت آن در مقایسه با ندول نرم‌تر است و علت آن وجود چرک و عفونت بیش‌تر است. 7- حتما برای تشخیص و شناسایی عامل زمینه ساز جوش ها و آکنه به پزشک مراجعه کنید. رعایت رژیم غذایی فوق موسوم به رژیم مدیترانه ای علاوه بر کاستن از علائم آکنه با کاهش  ریسک بیماری هایی چون دیابت همراه می باشد. براساس پژوهش ها، حتی یک دوره کوتاه مدت چهار هفته ای درمان با آزیترومایسین در 20% بیماران باعث کاهش التهاب شده است. در هر حال، یک دوره 10 هفته ای این امکان را فراهم می آورد که مشکل کاملا برطرف شود. معمولا، اثرات درمانی را 4 تا 6 هفته بعد از شروع درمان مشاهده خواهید کرد.

  • برای اکثر مردم جوش‌ صورت تنها نشانه‌ای از مشکلات پوستی است که در نتیجه‌ی اختلال بخش‌های تولید‌کننده‌ی چربی پوست به وجود آمده‌ است.
  • استرس با تاثیری که بر عملکرد سیستم ایمنی دارد موجب تغییر در سطح هورمون‌ها می‌شود و به این ترتیب میزان سبوم و التهاب پوست را افزایش می‌دهد و موجب بروز آکنه و جوش می‌شود.
  • جوش‌های سرسفید از رایج‌ترین انواع آکنه هستند که معمولا در اثر مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شوند.
  • براساس پژوهش ها، حتی یک دوره کوتاه مدت چهار هفته ای درمان با آزیترومایسین در 20% بیماران باعث کاهش التهاب شده است.
  • این جوش‌ها به علت مسدودشدن فولیکول مو با چربی یا سلول‌های مرده پوست، به شکل نقاط سیاه کوچک روی پوست ایجاد می‌شوند.

اگر به صورت مکرر جوش می‌زنید و قسمت بیشتری از پوست درگیر آن می‌شود به آن آکنه می‌گوییم. این جوش‌ها نیز نظیر پاپول‌ها حالتی زیرپوستی دارند با این تفاوت که سر چرکین آن‌ها از پوست بیرون زده است. درصورتی‌که این جوش‌ها را فشار داده و چرک آن‌ها را خارج کنید، باکتری‌ها بر روی سطح پوست گسترش پیدا کرده و آسیب ایجاد شده تشدید خواهد شد. بنابراین اکیدا توصیه می‌کنیم که خودتان از فشار دادن آن‌ها خودداری کرده و تخلیه آن را به پزشک متخصص بسپارید. چراکه فشار دادن این جوش‌ها توسط خود شما باعث ایجاد زخم یا ایجاد لک‌های تیره بر روی پوست خواهد شد.

رفع جوش

شما هم می‌توانید برای از بین بردن جوش‌ها از ماست استفاده کنید. بسیاری از مردم قبول دارند که استفاده از مواد شیمیایی خشن، شست‌وشوی طاقت فرسا و حتی لایه برداری‌ و لیزر کردن تحت‌ نظر پزشک واقعا پوست را حساس کرده و مشکل را تشدید می‌کند. بنابراین می‌توان برای جوش‌های دوره‌ای با دفعات ظهور محدود، از راه‌های درمانی فوق‌العاده متداولی که جوش‌ و آکنه را با سرعت و به راحتی از بین می‌برند استفاده کرد.

رفع جوش

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما