در حالی که زلنسکی از خرسون بازدید می کند، بانک جهانی می گوید اوکراین برای بازسازی به 411 میلیارد دلار نیاز دارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز پنجشنبه در دومین سفر خود در نزدیکی خط مقدم در دو روز متوالی به منطقه جنوبی خرسون سفر کرد و از مناطق ویران شده توسط کارزار روسیه برای تخریب زیرساخت های انرژی بازدید کرد.

آقای. سفر زلنسکی که او در برنامه پیام رسان تلگرام شرح داده بود، یک روز پس از سفر او به شهر مورد مناقشه باخموت در شرق و در حالی انجام شد که بانک جهانی گزارشی را منتشر کرد که هزینه بازسازی اوکراین را 411 میلیارد دلار نشان می‌داد – افزایش قابل توجهی از 349 دلار. رقم میلیاردی که بانک در ماه سپتامبر منتشر کرد. بانک گفت که احتمالاً با ادامه جنگ، تعداد جدید افزایش خواهد یافت.

گزارش این بانک همزمان با آغاز نشست دو روزه سران اتحادیه اروپا در بروکسل برای بحث در مورد رقابت پذیری اروپا در اقتصاد جهانی، همراه با کمک به اوکراین، منتشر شد. رهبران برنامه‌هایی را برای ارائه یک میلیون گلوله توپخانه به دولت اوکراین طی 12 ماه آینده امضا کردند – تصمیمی که در بحبوحه تقاضاهای نظامی رو به رشد کیف در جنگی که پایان فوری آن متصور نیست گرفته شد.

اوکراین سریعتر از آن چیزی که غرب بتواند آن را تولید یا عرضه کند، در حال سوختن پوسته ها است. مقامات اوکراینی می گویند که به این مهمات که متشکل از گلوله های 155 میلی متری است برای استفاده در اسلحه های غربی نیاز فوری دارند، زیرا آنها تلاش می کنند حمله تشدید شده روسیه در شرق اوکراین را متوقف کنند و برای یک ضد حمله بهاری پیش بینی شده آماده شوند.

آقای. زلنسکی از طریق ویدئو به گردهمایی 27 سران کشورهای اتحادیه اروپا پیوست و درخواست حمایت بیشتر کرد. او که از یک واگن قطار در حال حرکت صحبت می کرد، از کمک های ارائه شده تا کنون قدردانی کرد، اما از کمک های بیشتر و سریع تر حمایت کرد.

او از رهبران خواست تا تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه اعمال کنند، آنها را به سرعت بخشیدن به این روند تشویق کرد تا به کشورش اجازه دهند به بلوک آنها بپیوندد و گفت که اوکراین به موشک‌های دوربرد و جت‌های جنگنده مدرن نیاز دارد.

وزارت دفاع اسپانیا روز پنجشنبه اعلام کرد در یک تغییر فزاینده در میان متحدان ناتو که به طور فزاینده ای مایل به تسلیح کیف هستند، اولین محموله تانک های جنگی مدرن اسپانیا به اوکراین هفته آینده تحویل خواهد شد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که رئیس جمهور لهستان در ماه جاری اعلام کرد که کشورش چهار جنگنده MIG طراحی شده توسط شوروی را به اوکراین منتقل می کند.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا نیز موافقت کرده است هفته آینده برای گفتگو با شی جین پینگ، رهبر این کشور به چین سفر کند و گفت که قصد دارد در مورد چارچوب پکن برای مذاکره درباره توافقنامه صلح بین روسیه و اوکراین گفتگو کند.

ایالات متحده روز سه‌شنبه اعلام کرد که تا اواخر سال جاری تانک‌های M1 Abrams را بسیار سریع‌تر از حد انتظار به اوکراین ارسال خواهد کرد. و روز پنجشنبه، وزیر دفاع فنلاند گفت که این کشور با ارسال سه تانک لئوپارد دیگر به کیف موافقت کرده و در حال بررسی درخواست خود برای جت های جنگنده هورنت است.

وزارت دفاع اسلواکی اعلام کرد که چهار فروند اول از 13 جت جنگنده طراحی شده توسط شوروی که به اوکراین وعده داده شده بود تحویل داده شده است. انتظار نمی رود که این تحویل به طور قابل توجهی پویایی میدان جنگ را تغییر دهد. وزیر دفاع این کشور، یاروسلاو ناد، گفت که جت های اسلواکی نیاز به تعمیر دارند. آنها به احتمال زیاد برای قطعات یدکی جت های اوکراینی دوره شوروی استفاده خواهند شد. نیروهای کیف با تجهیزات دوران شوروی که نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر دارند، دست و پنجه نرم می کنند.

آقای. سفرهای زلنسکی به مناطق خط مقدم چند روز پس از بازدید رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر وی. پوتین، از شهر ماریوپل در جنوب اوکراین، که از زمان یکی از وحشیانه ترین مبارزات مسکو توسط نیروهای روسی اشغال شده بود، انجام شد. آقای. اعتقاد بر این است که سفر پوتین نزدیک‌ترین سفر رهبر روسیه به خط مقدم از زمان تهاجم بوده است.

رهبر اوکراین روز پنجشنبه گفت که از Posad-Pokrovske، یک روستای کشاورزی که تا حد زیادی در جریان نبرد برای شهر Kherson ویران شده و حدود 20 مایلی دورتر است، بازدید کرده است. اگرچه اوکراین در ماه نوامبر این شهر را در یکی از مهم‌ترین پیروزی‌های خود در جنگ بازپس گرفت، اما مسکو همچنان قلمرویی را در استان خرسون کنترل می‌کند.

نیروهای روسیه از مواضع در ساحل شرقی رودخانه دنیپرو برای گلوله باران شهر خرسون در طرف مقابل استفاده کرده اند. اما نیروهای مسلح اوکراین روز پنجشنبه اعلام کردند که حملات توپخانه ای علیه مواضع روسیه در شرق دنیپرو را تشدید می کنند.

ناتالیا هومنیوک، سخنگوی فرماندهی جنوب ارتش اوکراین در تلویزیون ملی گفت: ما تلاش می کنیم تا دشمن حضور و فشار ما را احساس کند.

در طول زمستان، بخش‌هایی از منطقه هفته‌ها بدون برق و آب سپری شد، زیرا نیروهای روسی موشک‌ها، راکت‌ها و پهپادها را بر روی زیرساخت‌های انرژی در تلاشی آشکار برای یخ زدن ساکنان باران کردند.

“ما باید از بازسازی و حفاظت کامل از بخش انرژی خود اطمینان حاصل کنیم!” آقای. زلنسکی روز پنجشنبه در پستی در تلگرام گفت.

غرفه آقای زلنسکی گفت که در سفر خود به خرسون شواهدی از تلاش های بازسازی دیده است. وی در تلگرام گفت: «در اینجا بازسازی برق و آب در حال انجام است، کلینیک پزشکی در حال بازسازی است و مردم در حال بازگشت هستند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، ویرانی ناشی از جنگ و از دست دادن معیشت، بیش از هفت میلیون اوکراینی را به فقر کشانده است و 15 سال توسعه را از بین برده است. این بانک گفت که بخشی از جمعیت که در فقر زندگی می کردند از 5.5 درصد در سال اول جنگ به 24.1 درصد افزایش یافت.

در این گزارش آمده است که تورم بالا به طور نامتناسبی بر خانوارهای کم درآمد تأثیر می گذارد. در منطقه خرسون، قیمت مواد غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی در آذرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل 73.5 درصد افزایش داشته است.

این گزارش تخمین زده است که فوری ترین نیازها برای سال 2023 – از جمله انرژی، مسکن، زیرساخت های حیاتی و خدمات اساسی – 14 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. این هفته، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که به توافق اولیه برای اعطای وام 15.6 میلیارد دلاری به اوکراین در طول چهار سال برای کمک به کاهش کسری مالی و پرداخت هزینه‌های بازسازی دست یافته است.

نشست دو روزه اتحادیه اروپا در بحبوحه تنش‌های فزاینده با چین برگزار شد، زیرا رهبران اروپایی با عواقب سفر آقای ترامپ دست و پنجه نرم می‌کردند. شی این هفته به مسکو می رود. آنها در بیانیه ای مشترک گفتند که اتحادیه از همه کشورها می خواهد که از جنگ تجاوزکارانه روسیه حمایت مادی یا دیگر نکنند.

این طرح ها حاوی اخطارهایی هستند اما نشان دهنده گامی مهم در کمک های نظامی است.

رهبران اروپایی همچنین در مورد اختصاص 3.5 میلیارد یورو اضافی (3.8 میلیارد دلار) برای بازپرداخت کمک های نظامی کشورهای عضو به اوکراین بحث کردند، اما در مورد هیچ جزئیاتی تصمیم نگرفتند.

در پایان روز اول این نشست، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز به خبرنگاران گفت که این اتحادیه در حال سازماندهی یک کنفرانس بین المللی با هدف ردیابی کودکان اوکراینی ربوده شده توسط روسیه است. ام‌اس. فون در لاین گفت این آدم ربایی ها “یک جنایت جنگی” و “یادآوری وحشتناک از تاریک ترین دوران تاریخ ما” بود.

بر اساس گزارش دیگری که روز پنجشنبه منتشر شد، این گزارش توسط پزشکان بدون مرز که می گوید این درگیری حتی مردم را از جبهه دور می کند، در حالی که جنگ از اولین سال خود می گذرد، منجر به “تخریب گسترده” خدمات بهداشتی و درمانی اوکراین می شود. خط مستقیما در معرض خطر

در این گزارش آمده است که بیماری های مزمن درمان نشده اند. روستاییان اجازه خروج از خانه های خود را برای تهیه داروهای مورد نیاز ندارند. برخی از اوکراینی‌ها سفرهای خطرناکی را از طریق زمین‌های پرخطر برای دریافت مراقبت انجام داده‌اند، زیرا نزدیک‌ترین مرکز پزشکی آنها ویران شده است. و برخی از بیمارستان هایی که توسط سربازان روسی رها شده بودند، مین های زمینی در داخل آن کار گذاشته بودند.

این گروه که یک سازمان غیردولتی است که مراقبت‌های پزشکی بشردوستانه را ارائه می‌کند، گفت که تیم‌های آن علیرغم درخواست برای انجام همین کار در مناطق تحت کنترل روسیه، تنها در مناطق تحت کنترل اوکراین کار می‌کردند.

این سازمان گفت که تیم‌های آن در ماه اکتبر «حضور مین‌های زمینی ضد نفر را در داخل بیمارستان‌های فعال کشف کردند». 8، 11 و 15 در مناطقی که قبلاً تحت اشغال روسیه در مناطق خرسون و دونتسک و در شمال شرقی شهر ایزیوم بود.

وینچنزو پورپیگلیا، هماهنگ کننده پروژه این گروه در دونتسک در بیانیه ای گفت: «استفاده از مین های زمینی در مناطق خط مقدم گسترده است. اما دیدن قرار دادن آنها در مراکز پزشکی تکان دهنده است – یک عمل غیرانسانی قابل توجه است.

آنوشکا پاتیل، دانیل ویکتور سوگند خوزه باتیستا گزارش کمک کرد

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما