رئیس ECOSOC «علیرغم روزهای تلخ ما» می‌توان به اهداف توسعه پایدار رسید

کالن وی. کلاپیل، رئیس شورای اقتصادی و اجتماعی (ECOSOC)، در حال ایراد سخنان افتتاحیه به بخش وزیران مجمع سیاسی در سطح عالی خود در مورد توسعه پایدار (HLPF) بود.

کشورها در سالن مجمع عمومی گرد هم می آیند تا بررسی کنند که چگونه سیاست های بهبود می تواند تأثیرات منفی همه گیری را بر هدف مشترک ایجاد آینده ای عادلانه تر برای همه مردم و کره زمین معکوس کند.

فرصتی برای تحول

وی گفت: چالش های جهانی کنونی نباید عزم و اراده آنها را خدشه دار کند. Kelapile، تاکید می کند که ملت ها باید با هم در همبستگی عمل کنید.

«پس از دو سال مبارزه سورئال علیه همه‌گیری، این درست است که ما اکنون در دنیایی با افزایش درگیری، نابرابری، فقر و رنج زندگی می‌کنیم. بی ثباتی اقتصادی؛ انرژی و بحران قریب الوقوع غذایی؛ افزایش سطح بدهی؛ از کند شدن پیشرفت به سوی برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان.”

با این حال، یکی از پیام‌های کلیدی که در چند روز گذشته از نشست بلندپایه مجمع سیاسی شنیده‌ایم این است که – علی‌رغم روزگار تلخ ما – همچنان هوای خوش‌بینی وجود دارد که دستور کار 2030 برای توسعه پایدار به ما ارائه می‌کند. چارچوبی برای ساختن بهتر.”

ارزش واکسن

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این گردهمایی گفت: جهان در مشکل عمیقی قرار دارد، اما ما هنوز ناتوان هستیم.

او چهار زمینه را برای اقدام فوری، شروع با بهبودی از بیماری همه گیر در هر کشور، مشخص کرد.

ما باید از دسترسی عادلانه جهانی به واکسن‌ها، درمان‌ها و آزمایش‌های کووید-۱۹ اطمینان حاصل کنیم. و اکنون تلاش جدی بسیار مهم است افزایش تعداد کشورهایی که می توانند واکسن، تشخیص و سایر فناوری ها تولید کننداو به آینده فکر می کند.

کشورها همچنین باید تلاش‌های خود را افزایش دهند تا مطمئن شوند که شیوع بیماری‌ها در آینده با تقویت سیستم‌های بهداشتی و تضمین پوشش همگانی سلامت بهتر مدیریت می‌شوند.

یک کارمند بهداشتی در مالی یکی از 396000 دوز واکسن کووید-19 را که از طریق تأسیسات COVAX به این کشور آفریقای غربی عرضه می‌شود، آماده می‌کند.

یک کارمند بهداشتی در مالی یکی از 396000 دوز واکسن کووید-19 را که از طریق تأسیسات COVAX به این کشور آفریقای غربی عرضه می‌شود، آماده می‌کند.

بحران غذا و انرژی

دبیرکل سازمان ملل همچنین بر لزوم مقابله با بحران غذایی، انرژی و مالی تاکید کرد و اظهار داشت که تولید مواد غذایی اوکراین و غذا و کود تولید شده توسط روسیه باید به بازارهای جهانی بازگردانده شود، علیرغم جنگ ادامه دار.

او گفت: «ما سخت بر روی طرحی کار می‌کنیم تا امکان صادرات ایمن و مطمئن غذاهای تولید شده اوکراینی از طریق دریای سیاه و غذاها و کودهای روسیه به بازارهای جهانی را فراهم کنیم. من از دولت های درگیر برای همکاری مستمر شما تشکر می کنم.

رفع نابرابری اقتصادی

وی افزود: با این حال، بحران‌های امروزی را نمی‌توان بدون راه‌حلی برای بحران نابرابری اقتصادی در کشورهای در حال توسعه حل کرد و خواستار منابع بیشتر، «فضای مالی» و همچنین انعطاف‌پذیری و تفاهم از سوی نهادهای مالی جهانی شد.

«ما نباید این را فراموش کنیم اکثریت مردم فقیر در فقیرترین کشورها زندگی نمی کنند. آنها در کشورهای با درآمد متوسط ​​زندگی می کنند. اگر آنها حمایت مورد نیاز خود را دریافت نکنند، چشم انداز توسعه کشورهای با درآمد متوسط ​​به شدت بدهکار به طور جدی به خطر می افتد.”

دبیر کل سازمان ملل همچنین خواستار یک توافق جهانی جدید شد تا کشورهای در حال توسعه بتوانند شانس منصفانه ای برای ساختن آینده خود داشته باشند و سیستم مالی جهانی را به سیستمی که “برای افراد آسیب پذیر و نه فقط قدرتمندان کار می کند” اصلاح کنند.

روی مردم سرمایه گذاری کنید

همه‌گیری نابرابری‌های آشکار را در داخل و بین کشورها آشکار کرده است و مانند همه بحران‌ها، این آسیب‌پذیرترین و حاشیه‌نشین‌ترین افراد هستند که بیشترین آسیب را می‌بینند.

زمان آن فرا رسیده است که سرمایه گذاری روی مردم را در اولویت قرار دهیم. برای ایجاد یک قرارداد اجتماعی جدید، مبتنی بر حمایت اجتماعی جهانی؛ و برای بازنگری سیستم های حمایت اجتماعی که پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شد. گوترش

او افزود که هر گونه امیدی برای حل چالش های جهان با آموزش شروع می شود، اما این نیز “با بحران برابری، کیفیت و مرتبط بودن مواجه است.” دبیرکل در ماه سپتامبر نشستی را برای رهبران جهان تشکیل خواهد داد تا دوباره به آموزش به عنوان یک کالای عمومی جهانی متعهد شوند.

یک مرکز صحی در افغانستان از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می کند و وابستگی به سوخت های فسیلی را کاهش می دهد که به تغییرات آب و هوایی کمک می کند.

یک مرکز صحی در افغانستان از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می کند و وابستگی به سوخت های فسیلی را کاهش می دهد که به تغییرات آب و هوایی کمک می کند.

انقلاب انرژی های تجدیدپذیر

برای آخرین نکته، دبیرکل سازمان ملل متحد برای اقدام بلندپروازانه اقلیمی فشار آورد و هشدار داد که نبرد برای حفظ افزایش دمای جهانی تا 1.5 درجه بالاتر از سطوح پیش از صنعتی شدن در این دهه برنده یا شکست خواهد خورد.

او گفت: «پایان دادن به اعتیاد جهانی به سوخت‌های فسیلی از طریق انقلاب انرژی‌های تجدیدپذیر اولویت شماره یک است. من خواهان عدم استفاده از نیروگاه‌های زغال‌سنگ جدید و عدم پرداخت یارانه به سوخت‌های فسیلی بوده‌ام، زیرا تأمین مالی سوخت‌های فسیلی توهم‌آمیزی است و تأمین مالی انرژی‌های تجدیدپذیر منطقی است.»

عبدالله شهید، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بر اهمیت امید و همبستگی تاکید کرد تا جهان از این دوره قوی‌تر، مقاوم‌تر و پایدارتر بیرون بیاید.

او گفت: «برای شکستن دور معیوب بحران‌ها، باید بیش از «نگاه» به آینده‌ای پایدارتر، آن را عملی کنیم.»

از بیماری همه گیر بیاموزید

آقای. شهید خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر در زمینه‌هایی مانند حفاظت اجتماعی، کاهش فقر و اقدامات اقلیمی، علاوه بر توانمندسازی جوانان به‌عنوان «عامل‌های تحول پایدار» شد.

کشورها همچنین باید از همه‌گیری بیاموزند، به ویژه در مواردی که سیستم‌ها و سیاست‌ها ناکارآمد هستند.

مانند دبیرکل، او همچنین بر اصلاح نظام مالی بین‌المللی، به ویژه در مورد کاهش بدهی‌ها و آسیب‌پذیری‌ها، کمک‌های توسعه خارج از کشور (ODA) و کمک‌های بشردوستانه فشار آورد.

چالش های مشترک، راه حل های مشترک

آقای. شهید همچنین خواستار تعهد به هم به وضعیت آسیب پذیرترین کشورها و هم برای توسعه پایدار آفریقا رسیدگی شوداز جمله حمایت برای دستیابی به واکسیناسیون جهانی، امنیت غذایی و دسترسی به انرژی در سراسر قاره.

رئیس مجمع عمومی با اشاره به ابتکاراتی مانند مکانیسم برابری واکسن COVAX و مذاکرات بر سر یک معاهده جهانی همه‌گیری، گفت: اگرچه همه‌گیری محدودیت‌های همبستگی بین‌المللی را آزمایش کرد، «چندجانبه‌گرایی حاکم است و همبستگی بین‌المللی ادامه دارد».

«ما دیده‌ایم که کشورها و جوامع برای یافتن راه‌حل‌های مشترک برای چالش‌های مشترک گرد هم آمده‌اند. ما باید از هر طریقی که می توانیم بر این امر بنا کنیم.”

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما