راکت از لبنان به همکاری رو به رشد حماس با حزب الله اشاره دارد

اورشلیم – هنگامی که یک رگبار موشکی سنگین غیرمعمول در این هفته از لبنان به اسرائیل اصابت کرد، این آخرین یادآور دشمنی طولانی مدت بین اسرائیل و حزب الله بود، شبه نظامیان لبنانی مورد حمایت ایران که بر مناطق مرزی جنوبی لبنان تسلط دارند.

به گفته تحلیلگران و مقامات نظامی، اما به گفته تحلیلگران و مقامات نظامی، این یک بعد جدید و مهم به درگیری اضافه کرد: این نشان دهنده مشارکت فزاینده بین حزب الله و حماس، شبه نظامیان تندرو فلسطینی است که ارتش اسرائیل آن را به سازماندهی حملات موشکی متهم کرد، احتمالاً با حزب الله. برکت

حماس، یک جنبش سیاسی، اجتماعی و نظامی که در سال 1987 تأسیس شد، از سال 2007 نوار غزه را پس از تصرف آن از رهبری جریان اصلی فلسطین، اداره می‌کند. از آن زمان تاکنون به طور منظم با اسرائیل جنگیده است و اغلب از غزه به جنوب اسرائیل راکت شلیک کرده است. جنگنده‌های حماس همچنین حملات تیراندازی و بمب‌گذاری را در داخل کرانه باختری اشغالی و اسرائیل انجام داده‌اند که مانند ایالات متحده آن را یک سازمان تروریستی می‌داند و در نتیجه غزه را محاصره می‌کند.

اکنون، حماس به فعالیت مسلحانه در عرصه چهارم – پایگاه های حزب الله در جنوب لبنان – متهم است.

حماس حملات موشکی روز پنجشنبه از لبنان را که پس از یورش پلیس اسرائیل به مسجد الاقصی در اورشلیم در اوایل هفته جاری آغاز شد، ستایش کرد، اما رسماً مسئولیت آن را بر عهده نگرفت. سخنگوی این گروه، باسم نعیم، وقتی در مورد آن سوال شد از اظهار نظر خودداری کرد.

اما ارتش اسرائیل اعلام کرد که عوامل حماس که احتمالاً با یک شبه نظامی دیگر به نام جهاد اسلامی فلسطین همکاری می کنند، از نزدیک شهر صور در جنوب لبنان راکت شلیک کرده اند. این منطقه هزاران تبعیدی فلسطینی را در خود جای داده است که اجدادشان در جریان جنگ‌های پیرامون تأسیس اسرائیل در سال 1948 به آنجا گریختند.

دخالت مشکوک حماس نشان دهنده پیوند قوی آن با حزب الله و حامی حزب الله، ایران است که هر دو مخالف موجودیت اسرائیل هستند. گرم شدن این روابط به دنبال دوره ای از روابط سردتر یک دهه پیش بود، زمانی که گروه ها از طرف های مختلف در جنگ داخلی سوریه حمایت کردند. حماس، یک گروه مسلمان سنی، از شبه‌نظامیان سنی که علیه دولت شورش می‌کردند، حمایت کرد، در حالی که ایران و حزب‌الله – هر دو جنبش شیعه – در کنار دولت سوریه بودند.

اما سال گذشته، حماس روابط خود را با دمشق اصلاح کرد – و در نشانه‌ای از هماهنگی مجدد، جنگجویان در بخشی از سوریه که تحت کنترل دولت است، بامداد یکشنبه موشک‌های کوتاهی به سمت اسرائیل شلیک کردند که باعث شد اسرائیل برای مدت کوتاهی آتش پاسخ دهد.

شلیک موشک از لبنان همچنین حاکی از آن است که حماس در تلاش است تا راهی برای حفظ درگیری خود با اسرائیل بدون آسیب رساندن بیشتر به پایگاه خود در غزه بیابد. جنگ‌های مکرر حماس با اسرائیل در دو دهه گذشته منجر به حملات اسرائیل شد که بخش‌های وسیعی از خاک را ویران کرد و هزاران فلسطینی را کشت.

کارشناسان می‌گویند با شلیک به اسرائیل از لبنان، حماس می‌تواند توجه را از غزه منحرف کند و احتمال انتقام‌جویی بزرگ اسرائیل در این منطقه را کاهش دهد. در حالی که اسرائیل با بمباران کوتاه زیرساخت های حماس در غزه و همچنین جنوب لبنان به موشک های لبنان پاسخ داد، حملات اسرائیل از مراکز اصلی شهری دور نگه داشته شد و هیچ آسیبی گزارش نشد.

هیو لوات، کارشناس امور فلسطین در شورای روابط خارجی اروپا، یک گروه تحقیقاتی مستقر در برلین، گفت: حماس “می خواهد با اسرائیل مقابله کند، اما نه در غزه.” شلیک موشک اخیر از لبنان تلاش دیگری از سوی حماس برای گشودن جبهه دیگری علیه اسرائیل بود که همچنان تلاش می کرد غزه را از معادله خارج کند.

این ترتیب برای حزب الله نیز مناسب بود، زیرا به این گروه اجازه داد تا فشار بر اسرائیل را بدون انتقام‌جویی بزرگ علیه نیروهای خود افزایش دهد. لوات اضافه کرد. او گفت که موشک‌ها “یادآوری مفیدی برای اسرائیل در مورد ظرفیت ادامه دار حزب‌الله برای ویران کردن بود.” “اما هنوز هم کمی انکار قابل قبول ارائه می دهد.”

یکی از مقامات ارشد حماس در لبنان این ایده را که این گروه اخیراً حضور خود را در لبنان تقویت کرده است، نادیده گرفت. اسامه حمدان، رهبر قدیمی حماس در لبنان، در یک مصاحبه تلفنی گفت که روابط با حزب الله همیشه گرم بوده است و از صحبت در مورد توانایی های نظامی حماس در لبنان خودداری کرد.

ما در مقابل همان دشمن مقاومت می کنیم. حمدان از حزب الله گفت. این رابطه به بیش از 30 سال قبل برمی گردد، رابطه ای مبتنی بر احترام و مقاومت در برابر اشغالگری صهیونیستی. ما احساس می کنیم که حزب الله همیشه در کنار مردم فلسطین بوده است و روابط همیشه مثبت بوده است.»

اما تحلیلگران و مقامات اسرائیلی معتقدند که حماس در سال‌های اخیر به حزب‌الله نزدیک‌تر شده و در لبنان فعال‌تر شده است، روندی که پس از انتخاب صالح العاروری به‌عنوان معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در اکتبر 2017 شتاب گرفت.

اواخر همان ماه، آقای اروری شروع به تقویت روابط با ایران و حزب الله کرد و برای دیدار با رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران به تهران سفر کرد. بر اساس گزارش های خبری فلسطین از آن زمان، چند روز بعد، او به طور علنی با حسن نصرالله، رئیس حزب الله، ملاقات کرد و درباره چگونگی همکاری جنبش های آنها با یکدیگر بحث کرد.

آقای. به گفته دو مقام اطلاعاتی که در این باره به طور ناشناس صحبت می کردند، عاروری به زودی شروع به گسترش زیرساخت های شبه نظامی حماس در لبنان کرد، اما نه لزوماً با آگاهی کامل حزب الله. بلافاصله پس از آن، در ژانویه 2018، اسرائیل تلاش کرد تا یکی از آقایان را ترور کند. مقامات گفتند که ستوان اصلی اروری در لبنان با یک خودروی بمب گذاری شده.

همکاری حماس با حزب الله احساس خطر فزاینده ای را در امتداد مرز اسرائیل و لبنان تشدید می کند. از زمان جنگ تمام عیار در سال 2006، هم اسرائیل و هم حزب‌الله از رویارویی بزرگ دیگری در امتداد مرز اجتناب کرده‌اند و آتش و نفوذ فرامرزی را به حداقل رسانده‌اند. مستقیم ترین رویارویی ها بین دو طرف در عوض در سوریه رخ داده است، جایی که اسرائیل به طور منظم به اهداف مرتبط با حزب الله حمله می کند.

اما در هفته‌های اخیر، حزب‌الله کمتر از یک رویارویی مسلحانه بیشتر ترسیده است. آقای. نصرالله، رهبر حزب‌الله، اخیراً با اشاره به بحران سیاسی در اسرائیل بر سر اصلاحات قضایی پیشنهادی که شکاف‌ها را در جامعه اسرائیل گسترش داده است، گفت که معتقد است اسرائیل در آستانه فروپاشی است.

سپس، در یک حمله غیرمعمول ماه گذشته، مردی که به گفته مقامات اسرائیلی احتمالاً با حزب الله مرتبط است، مخفیانه از لبنان وارد اسرائیل شد و یک بمب کنار جاده ای کار گذاشت که یک شهروند اسرائیلی را به شدت مجروح کرد.

به گفته عماد آلسوس، کارشناس حماس در موسسه ماکس پلانک برای انسان شناسی اجتماعی، یک موسسه تحقیقاتی آلمانی، اما حماس ممکن است همچنان بخواهد از درگیر شدن بیش از حد نزدیک یا بیش از حد منظم در چنین حملاتی اجتناب کند.

در دهه‌های 1970 و 1980، نسل‌های قبلی مبارزان فلسطینی از لبنان به‌عنوان سکوی پرتاب برای حملات به اسرائیل استفاده می‌کردند، که اسرائیل را بر آن داشت تا بخش‌هایی از جنوب لبنان را بین سال‌های 1982 تا 2000 اشغال کند، اقدامی که به طور گسترده به عنوان فاجعه‌بار شناخته می‌شد. اسرائیل در سال 2006 و در جریان جنگ با حزب‌الله، که خلاء قدرتی را که اسرائیل پس از عقب نشینی شش سال قبل از آن عقب نشینی کرد، پر کرده بود، برای مدت کوتاهی دوباره به آن حمله کرد.

رهبران حماس معتقدند که شبه‌نظامیان فلسطینی در نهایت با درگیر شدن بیش از حد در پویایی‌های داخلی لبنان در طول جنگ داخلی لبنان در دهه‌های 1970 و 1980 مانع از هدف آنها شدند. آلسوس با اشاره به گفتگو با مقامات حماس گفت. رهبران رقیب اصلی سکولار حماس، فتح، در نهایت در آن دوره از لبنان و اردن اخراج شدند، وضعیتی که رهبران حماس می‌خواهند از تکرار آن اجتناب کنند. آلسوس گفت.

او گفت: «آنها در مورد استفاده از زمین کشورهای دیگر برای انجام حملات بسیار بسیار حساس هستند. آلسوس گفت. آنها فکر می کنند که اگر وارد درگیری های داخلی این کشورها شوند، این پایان خود حماس خواهد بود.

پاتریک کینگزلی از اورشلیم، رونن برگمان از تل آویو، و هواده سعد از بیروت، لبنان گزارش دادند. هیبا یازبک در گزارشی از اورشلیم مشارکت داشت.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما