رستوران های زنجیره ای حق رای دادن بررسی صورت از FTC

«Making It Work» سریالی درباره تلاش صاحبان مشاغل کوچک برای تحمل روزهای سخت است.


زمانی که کنت لاسکین برای ملاقات با او به کالیفرنیا پرواز کرد مدیران در Burgerim، یک رستوران زنجیره ای نوپا، او را نه تنها مانند یک امتیاز دهنده آینده، بلکه مانند بخشی از یک خانواده احساس کردند.

او گفت که مدیران شرکت در یک شب به این نکته اشاره کردند که با دعا کردن با او به زبان عبری، ایمان مشترک یهودی خود را برجسته کردند.

در آن زمان، در سال 2017، آقای. لاسکین معتقد بود که به او پیشنهاد خرید آلو داده شده است. او 50000 دلار برای حق افتتاح هر تعداد رستوران تحت امتیاز Burgerim در اورگان پرداخت کرد. آقای “من یک ایالت کامل دارم.” لاسکین یادآوری کرد.

امروز برگریم دچار مشکل شده است و ردپایی از مشکلات مالی و دعوی قضایی را به جا گذاشته است توسط کمیسیون تجارت فدرال و بررسی نظارتی گسترده تر در مورد اینکه آیا حمایت هایی از حق رای دهندگان مانند Mr. اما آنها کافی هستند.

چالش‌های برجسته‌شده توسط Burgerim با ادامه رشد فرانشیز به عنوان راهی است که مردم برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک انتخاب می‌کنند.

نگرانی در مورد اینکه آیا فرنچایزها در قراردادهای خود با فرنچایزرها به حمایت بیشتری نیاز دارند یا خیر، افزایش یافته است. این نگرانی در دولت بایدن و چندین مجلس قانونگذار ایالتی مورد توجه قرار گرفت و منجر به ایجاد محدودیت‌های پیشنهادی متعدد در اختیارات امتیازدهندگان شد.

در پایان آقای لاسکین تنها یک رستوران Burgerim را در یوجین، Ore افتتاح کرد، که در سال 2020 در طول همه‌گیری بسته شد. از آن زمان، آقای لاسکین پس انداز خود را برای پرداخت قبوض تخلیه کرده است.

برگریم، که به داشتن همبرگرهای اختراعی با کیفیت بالا افتخار می کرد، توسط صاحبان حق امتیاز سابق به خاطر این موضوع مورد انتقاد قرار گرفته است. دادن وعده های بزرگ و افشای ضعیف در مورد ریسک های تجاری. از میان بیش از 1500 فرنچایز فروخته شده Burgerim که اکثر آنها هرگز باز نشدند، کمیسیون در دادخواستی گفت که این آژانس سال گذشته علیه این شرکت و موسس آن در دادگاه منطقه ای ایالات متحده در کالیفرنیا تنظیم کرد.

پیتر برونشتاین، وکیل اورن لونی، که مدیر اجرایی اصلی شرکت در ایالات متحده بود، گفت که بورگریم برخی از اشتباهات تجاری را مرتکب شده است، اما اغلب سعی می‌کند به موفق شدن فرنچایزهای خود کمک کند. بر اساس پرونده دادگاه، دو طرف در حال میانجیگری بوده اند.

با وجود اینکه همه‌گیری هنوز در حال کاهش بود، تعداد موسسات دارای امتیاز در کشور در سال 2021 2.8 درصد و در سال 2022 رشد 2 درصدی داشته است. طبق گفته‌ها، انتظار می‌رود این تعداد در سال جاری 2 درصد دیگر افزایش یابد و مجموع را به 805,436 فرنچایز برساند. آخرین داده های منتشر شده توسط انجمن بین المللی حق رای، یک گروه صنعتی.

همانطور که شبکه فرانشیز گسترش می یابد، سهم آن در اقتصاد گسترده تر نیز افزایش می یابد. فرانچایزها در سال گذشته 8.4 میلیون نفر را استخدام کردند که نسبت به سال 2021 رشد 3 درصدی داشته است.

به گفته انجمن بین المللی فرانچایز، شواهد تاریخی وجود دارد که نشان می دهد اولین امتیاز ایالات متحده به بن فرانکلین باز می گردد که شبکه ای از مشارکت های چاپی را ایجاد کرد.

امروزه یک همزیستی اساسی مدل کسب‌وکار را به پیش می‌برد: فرنچایزها هزینه‌ای را به فرنچایزرهایی مانند Dunkin’ Donuts یا Applebee می‌پردازند که به آنها امکان دسترسی به تمام تامین‌کنندگان، تبلیغات و فناوری آن برند را می‌دهد. فرنچایز می تواند به جای اینکه مجبور باشد از صفر شروع کند، به این سیستم های تثبیت شده تکیه کند تا تجارت خود را سریع راه اندازی کند. و فرنچایز، به نوبه خود، هزینه فرانشیز، معمولاً ده ها هزار دلار، علاوه بر پرداخت حق امتیاز معمولی از فرنچایز دریافت می کند.

چارلی چیس، مدیر اجرایی FirstService Brands، یک امتیاز دهنده خدمات بازسازی و رنگ آمیزی خانه، می گوید: «فرانچایز همیشه برای طبقه متوسط ​​راه حلی برای باز کردن کسب و کار خود بوده است.

در طول سال ها، آقای چیس، که در هیئت مدیره انجمن بین المللی فرنچایز خدمت کرده است، گفت که به صدها فرنچایز موفق کمک کرده است تا شروع به کار کنند. او گفت: «ما میلیونرهای زیادی خلق کرده ایم.

با این حال، آقای چیس گفت که نگران این است که چگونه برخی از فرنچایزها بدون درک تمام خطرات وارد مشاغل می شوند.

او تبلیغات اینترنتی تهاجمی را برای برخی از این موارد مقصر می‌داند (مثلاً آقای لاسکین از یک تبلیغ فیس‌بوک در مورد Burgerim مطلع شد)، و همچنین شبکه‌ای از کارگزاران شخص ثالث که اغلب فرنچایزهای احتمالی را مجبور می‌کنند تا چندین فرنچایز را در یک زمان خریداری کنند.

کمیسیون تجارت فدرال، تحت رهبری لینا خان، به طور گسترده به رویه های صنعتی از جمله افشای اطلاعات و موضوعاتی مانند تغییر یکجانبه فرنچایزرها در شرایط توافق با صاحب امتیاز نگاه می کند.

الیزابت ویلکینز، مدیر دفتر سیاست و برنامه ریزی کمیسیون گفت: «فرانچایز می تواند یک مدل تجاری خوب باشد، اما همچنین می تواند به آسیب های زیادی منجر شود. «ما نگران مواردی هستیم که قول با واقعیت مطابقت ندارد. ما معتقدیم شکاف قابل توجهی وجود دارد که ارزش بررسی ما را دارد.»

در پرونده علیه بورگریم، مقامات فدرال می‌گویند که مدیران شرکت به فرنچایزها گفته‌اند که در صورت باز نشدن کسب‌وکارشان، هزینه‌های فرنچایز خود را بازپرداخت می‌کنند، اما بسیاری از مردم هرگز پول خود را پس نمی‌گیرند. آقای. برونشتاین، وکیل آقای. لونی گفت که ارائه بازپرداخت “بهترین راه برای اداره یک تجارت نیست.”

در سال‌های پس از بحران مالی 2008 و فروپاشی وام‌های مسکن، تنظیم‌کننده‌ها با بهبود افشای اطلاعات توسط بانک‌ها و ممنوعیت برخی کارمزدهایی که می‌توانند دریافت کنند، حمایت از مصرف‌کنندگان را تقویت کرده‌اند. اما کسب‌وکارهای کوچک، از جمله صاحبان حق امتیاز، از همان بررسی‌های نظارتی گسترده بهره‌ای نبرده‌اند.

ساموئل لوین، مدیر دفتر حمایت از مصرف‌کننده FTC، گفت: «در دنیای حمایت از مصرف‌کننده این دیدگاه وجود دارد که کسب‌وکارهای کوچک از سطح حمایتی مشابه سایر مصرف‌کنندگان برخوردار نیستند». با این حال، مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارهای کوچک، از جمله فرنچایزها، با بسیاری از چالش‌های مشابه روبرو هستند. این چیزی است که ما تلاش می کنیم به آن بپردازیم.»

به عنوان بخشی از این تلاش، کمیسیون تجارت فدرال به دنبال چگونگی اعمال قوانینی مانند قانون رابینسون-پتمن است، قانون ضد انحصار که مانع از استفاده شرکت های بزرگ از قیمت گذاری تبعیض آمیز برای استفاده از مشاغل کوچک می شود. آژانس همچنین قاعده‌ای را پیشنهاد کرده است که بندهای غیر رقابتی را در قراردادهای کاری ممنوع می‌کند و ممکن است استفاده از بندهای غیررقابتی را در قراردادهای حق رای محدود کند.

وقتی آقای لاسکین یک حق امتیاز خرید، او به دنبال میلیونر شدن نبود، بلکه به دنبال ایجاد یک زندگی با ثبات در طبقه متوسط ​​بود.

او تنها فروشگاه Burgerim خود را در سپتامبر 2019 در اورگان افتتاح کرد.

اما مشکلات خیلی زود پس از افتتاحیه او شروع شد. لاسکین گفت. او گفت که بورگریم یک سیستم توزیع مواد غذایی قابل اعتماد در اورگان ایجاد نکرده بود و او را مجبور کرد. لاسکین برای تامین غذای رستورانش از عهده خود برآید. در تلاش برای کمک به مکان‌های جدید، این شرکت هرگز حق امتیازی را از فرنچایزها دریافت نکرد، که توانایی آن را برای حمایت از شبکه رستوران‌هایش در درازمدت محدود کرد. برونشتاین گفت. با این حال، او افزود، هنوز رستوران های بورگریم زیادی وجود دارند که با موفقیت کار کردند.

آقای. لاسکین در طول همه‌گیری همه‌گیر، با پیشنهاد بیرون آوردن، تجارت را ادامه داد. اما او نتوانست افرادی را برای کار در طول قرنطینه پیدا کند، به این معنی که او و همسرش کل عملیات را خودشان اداره می کردند.

آقای. لاسکین که به دلیل سال‌ها کار در رستوران کمردرد شدید دارد، امیدوار بود که یک حق رای به او این فرصت را بدهد که کار را به کارمندان واگذار کند و از کمرش در امان بماند.

اما بعضی روزها آقای لاسکین شب از رستوران برگر برمی‌گشت و نمی‌توانست چند متری آخر را طی کند، زیرا در تمام طول روز روی پاهایش ایستاده بود.

رهبری بورگریم، آقای. لاسکین گفت، در طول همه گیری هیچ حمایتی ارائه نکرد.

او رستوران خود را در می 2020 تعطیل کرد و به فلوریدا نقل مکان کرد. آقای. لاسکین، 57 ساله، گفت که مشکلات کمر او نوع کار او را محدود می کند و پس از بسته شدن تجارت برگر او، یافتن کار دشوار بوده است.

مبارزات صاحبان حق امتیاز سابق Burgerim در سال 2020 توسط نشریه Restaurant Business، که بر صنعت خدمات غذایی تمرکز دارد، در یک سری مقالات آشکار شد.

برخی از صاحبان امتیاز می‌گویند بهبود افشای اطلاعات یا افزایش مقررات در ساختار هزینه‌ها نوشدارویی برای ریشه‌کن کردن بازیگران مشکل‌دار صنعت نخواهد بود.

گرگ فلین، موسس و مدیر اجرایی گروه رستوران فلین، بزرگترین صاحب امتیاز در کشور با 2400 مکان و 73000 کارمند، گفت: “شفافیت چیز بزرگی است، اما من مطمئن نیستم که افشای بیشتر نتایج را تغییر دهد.” برندهایی مانند تاکو بل، پیتزا هات و پانرا.

او افزود: «داستان‌های زیادی وجود دارد که فرنچایزها در یک سیستم خرید می‌کنند و سپس برای آنها بد می‌شود. من فقط پیشنهاد می کنم که آنها ممکن است تجربه مشابهی در خارج از یک سیستم حق رای داشته باشند.”

آقای. لاسکین می‌گوید این فقط زمان‌بندی یا شرایط بد مقصر نیست. او گفت: «سیستم اساسا فلج شده است. «محرمانه بیش از حد وجود دارد. نباید اینقدر سخت باشد.”

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما