روز جهانی کبد تأثیر الکل، غذاهای ناسالم و شکر بر کبد سلامت نیوز

روز جهانی کبد در 19 آوریل برای گسترش آگاهی در مورد اهمیت سلامت کبد و آموزش مردم در مورد چگونگی حفظ کبد سالم جشن گرفته می شود.

دکتر در گفتگو با IANS. ابهای سینگ، مشاور ارشد، متخصص گوارش، بیمارستان فوق تخصصی پریموس، دهلی نو، خاطرنشان کرد که “بیماری کبد مانند یک اپیدمی در هند گسترش یافته است و از هر پنج نفر یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.”

در هند، مرگ و میرهای ناشی از کبد هر سال به 268580 نفر (3.17 درصد از کل مرگ و میرها) رسیده است که 18.3 درصد از 2 میلیون مرگ ناشی از کبد در جهان را به خود اختصاص می دهد و این کشور یازدهمین علت مرگ و میر در جهان است.

“به طور نگران کننده ای، نرخ سرطان کبد از دهه 1980 سه برابر شده است و پیش بینی می شود تا سال 2030، 1.1 میلیون مرگ ناشی از سرطان کبد رخ دهد.

دکتر “تقریبا 30 تا 40 درصد از بیماران بخش سرپایی من مشکلات کبدی دارند. هر ماه حدود 30 تا 35 نفر مبتلا به بیماری های کبدی در سنین بین 30 تا 60 سال مراجعه می کنم.” سینگ گفت.

بیماری های کبدی به طور گسترده توسط ویروس های هپاتیت (A تا E)، الکل، بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)، داروها، بیماری های خود ایمنی و ژنتیکی، تومورهای کریپتوژنیک و کبدی – خوش خیم و بدخیم ایجاد می شوند.

دکتر سینگ گفت: «دلایل اصلی این بیماری‌ها ناشی از مصرف مقادیر زیاد غذاهای ناسالم، رژیم‌های غذایی پرچرب و نوشیدنی‌های شیرین است.

به گفته دکتر، شیوع بیماری کبد چرب الکلی (AFLD) نیز در هند به دلیل افزایش مداوم مصرف الکل در حال افزایش است. (بریگ) عطول کومار سود (متخصص)، HOD و مدیر، علوم کبد و گوارش، بیمارستان سرودایا، فریدآباد.

AFLD زمانی ایجاد می شود که چربی اضافی در کبد انباشته می شود که می تواند منجر به التهاب کبد، زخم و حتی نارسایی کبد شود.

برخی افراد به دلیل عوامل متابولیک و ژنتیکی نسبت به سایرین نسبت به AFLD آسیب پذیرتر هستند. مصرف کنندگان الکل زیاد در معرض بالاترین خطر قرار دارند، در حالی که افراد چاق یا افرادی که شاخص توده بدنی بالایی دارند (BMI) نیز مستعد ابتلا هستند. کسانی که دیابت دارند با خطر بیشتری روبرو هستند. دکتر سود گفت: AFLD و برعکس، افراد مبتلا به AFLD در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت هستند.

او افزود: “این خطر همچنین با بالا رفتن سن افزایش می یابد. افرادی که تغذیه ضعیفی دارند نیز در برابر آسیب کبدی آسیب پذیرتر هستند. علاوه بر این، زنان در معرض افزایش خطر ابتلا به AFLD هستند، زیرا بدن آنها الکل را متفاوت از مردان متابولیزه می کند.”

با این حال، همه اینها با اصلاح شیوه زندگی، واکسیناسیون علیه هپاتیت B، و تشخیص زودهنگام و درمان هپاتیت C قابل پیشگیری و کنترل هستند. پیوند کبد همچنین امیدی را برای کسانی که در مرحله نهایی بیماری کبدی دارند، فراهم می کند.

پزشکان توصیه کردند که از مصرف زیاد الکل اجتناب کنید و مصرف الکل را محدود کنید. پرهیز از غذاهایی که دارای چربی، قند و نمک بالا هستند و رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی. آنها همچنین نیاز به ورزش منظم، حفظ وزن سالم و کاهش استرس را توصیه کردند.

“برای مراقبت از کبد خود، باید وزن سالمی داشته باشید، رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های بدون چربی باشد، مصرف الکل را محدود کنید، از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و آلاینده هایی که می توانند به بدن شما آسیب برسانند خودداری کنید. کبد، گفت: دکتر شوچین باجاج، بنیانگذار و مدیر گروه بیمارستان های Ujala Cygnus.

وی افزود: “واکسیناسیون می تواند از شما در برابر هپاتیت A و B که می تواند باعث آسیب کبدی شود، محافظت کند. ورزش منظم و همچنین رابطه جنسی ایمن را انجام دهید زیرا هپاتیت B و C می تواند از طریق رابطه جنسی محافظت نشده سرایت کند. برای کاهش خطر از محافظت استفاده کنید.”

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما