رویکرد علمی مدرن به اضافه وزن؛ حالا دو نوع چرخ دیگر داریم!

فرارو- یک مطالعه اخیر، به ویژه اضافه وزن، چاقی را به دو زیر گروه جداگانه تقسیم کرد که هر کدام تأثیرات خاص خود را بر عملکرد بدن دارند. این یافته نه تنها می‌تواند نشان‌دهنده رویکرد دقیق‌تر برای تشخیص بیماری‌های مرتبط با وزن باشد، بلکه منجر به راه‌های شخصی‌تر برای درمان آنها شود.

बह रोगल फरारो बह निकल अग रहनामातो، در حال حاضر، چاقی با استفاده از اندازه‌گیری‌های شاخص توده بدنی (BMI) تشخیص داده می‌شود، اما یک تیم تحقیقاتی جدید می‌گوید که این رویکرد بسیار ساده است و با نادیده گرفتن تغییرات بیولوژیکی فردی می‌تواند گمراه‌کننده باشد.

یکی از انواع تازه شناسایی شده چاقی با توده چربی بیشتر و دیگری با توده چربی و توده عضلانی بدون چربی مشخص می شود. با کمال تعجب، محققان دریافتند که نوع دوم با افزایش التهاب همراه است که با افزایش خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها نیز مرتبط است.

اندرو پاسپیسلیک، محقق اپی ژنتیک و بیماری متابولیک در موسسه آندل در میشیگان می گوید: با استفاده از یک رویکرد صرفاً مبتنی بر داده، ما برای اولین بار می بینیم که حداقل دو نوع متابولیک متمایز از چاقی وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های فیزیولوژیکی هستند. و مولکول هایی از خود وجود دارند که بر سلامتی تأثیر می گذارند. این یافته ها می تواند به پزشکان کمک کند تا نظارت دقیق تری را برای بیماران خود در نظر بگیرند.

برای این مطالعه، دانشمندان از داده‌های 153 جفت دوقلو که توسط پروژه تحقیقاتی TwinsUK جمع‌آوری شده بود استفاده کردند و چهار زیرگروه متابولیک را ارائه کردند که بر اندازه بدن تأثیر می‌گذارند. سپس این نتایج در مدل های موش در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

این کنترل ها نشان می دهد که چیز دیگری فراتر از رژیم غذایی، محیط زیست و وراثت در این مشکل دخیل است. یک توضیح ممکن می تواند به نشانگرهای ژنتیکی مربوط باشد. اینها تغییرات غیر کد کننده ای هستند که در مولکول های DNA رخ می دهند. اُ جنتيك در قاعد هما عميلي است مي‌شود مي‌شود دوگلو‌هايي با كد DNA يكسان، آنها هميشه يكسان نيستند.

پاسپیسلیک می‌گوید: «در این مطالعه، ما دو نوع فرعی متمایز از چاقی را دیدیم که یکی از آنها ژنتیکی بود. همچنین به نظر می رسد نوع دوم چاقی – که با التهاب همراه است – به صورت تصادفی ایجاد می شود. این به این معنی است که این یافته‌ها می‌توانند در مطالعه آنچه به عنوان تغییرات فنوتیپی غیرقابل توضیح (UPV) شناخته می‌شود نیز مفید باشند.

او می افزاید: «اگر بتوان دو (یا چند) نوع چاقی را در مطالعات اعتبارسنجی انسانی تأیید کرد، نتیجه این است که درمان های مختلف چاقی – به عنوان مثال، تغییر در رژیم غذایی یا جراحی کاهش وزن – ممکن است بسته به نوع چاقی متفاوت باشد این موضوع حوزه کاملاً جدیدی از تحقیق در این زمینه را باز می کند.

نزدیک به دو میلیارد نفر در سراسر جهان اضافه وزن دارند و بیش از 600 میلیون نفر چاق هستند، اما هیچ چارچوبی برای طبقه بندی این افراد بر اساس علل دقیق بیماری آنها طراحی نشده است. این تحقیقات توسط دانشمندان دانشگاه میشیگان می تواند انقلابی در مبارزه با اضافه وزن و چاقی ایجاد کند. نتایج این تحقیق در مجله Nature Metabolism منتشر شده است.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما