سازمان ملل 75 سال از آوارگی 700000 فلسطینی را جشن می گیرد

رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل در امور سیاسی و صلح، در یک رویداد بلندپایه در مقر سازمان ملل در نیویورک به مناسبت این روز گفت که آوارگی دسته جمعی در سال 1948، که به نام نکبه (در زبان عربی به معنای فاجعه) شناخته می شود، برای فلسطینیان در سراسر جهان اهمیت دارد.

“اشغال باید پایان یابد”

وی با اشاره به اینکه مجمع عمومی در نوامبر 2022 قطعنامه ای را برای این روز بزرگداشت به تصویب رساند، گفت: «میراث این رویداد زنده است و ما را هدایت می کند تا به تلاش های بی نظیر خود برای یافتن راه حلی صلح آمیز و پایدار برای مناقشه اسرائیل و فلسطین ادامه دهیم.

در حال حاضر، راه اسرائیل و فلسطین به سوی صلح و اجرای راه حل توافق شده دو دولتی دنبال می شود. دهه‌های پر از جنگ، تشدید تنش‌ها، خشونت و فرآیندهای متعدد مذاکره.

ام‌اس. دی کارلو با توجه به چشم انداز فعلی گسترش شهرک سازی های اسرائیل در اراضی اشغالی، نگرانی عمیق خود را در مورد کاهش چشم انداز آغاز روند صلح در مسیر دستیابی به راه حل دو دولتی ابراز کرد. خشونت اخیرو اسرائیل نقض حقوق فلسطینیان.

«فلسطینی ها سزاوار زندگی توام با عدالت و عزت و تحقق آنها هستند حق تعیین سرنوشت و استقلال،” او گفت. “موضع سازمان ملل روشن است: اشغال باید پایان یابد. راه حل دو دولتی باید مطابق با قوانین بین المللی محقق شود. ما می خواهیم شاهد یک کشور مستقل فلسطین باشیم که در کنار اسرائیل در صلح زندگی کند.

فاجعه 1948

برای فلسطینی‌ها، آوارگی گسترده در سال 1948 به این معنا بود که خانواده‌ها آنچه را که می‌توانستند حمل کنند یا با کامیون‌ها از خانه‌هایشان به مناطق خارج از دولت جدید اسرائیل می‌بردند.

آژانس سازمان ملل متحد که برای خدمت به جمعیت آواره (UNRWA) ایجاد شده است، گزارش می دهد در حال حاضر 5.9 میلیون فلسطینی به عنوان پناهنده ثبت نام کرده اند.

کمیته حقوق مردم فلسطین سازمان ملل گفت: این سالگرد غم انگیز طولانی ترین بحران طولانی مدت پناهجویان در جهان را نشان می دهد و یادآور این است که آوارگان فلسطینی همچنان در میان درگیری، خشونت و اشغال زندگی می کنند و در عین حال آرزوی راه حلی عادلانه و پایدار برای مشکلات خود دارند.

“حافظه باقی خواهد ماند”

این مراسم صبحگاهی کشورهای عضو سازمان ملل و سخنرانان سطح بالا از جمله محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین را گرد هم آورد.

یاد نکبت خواهد ماند; این به انگیزه مردم ما برای پایان دادن به اشغال ادامه خواهد داد.” عباس گفت. «اشغال پایان خواهد یافت. حق فلسطین دیر یا زود پیروز خواهد شد تا صلح در منطقه ما و جهان حاکم شود.»

“طولانی ترین بحران حل نشده پناهجویان”

مصیبت آوارگان فلسطینی همچنان ادامه دارد طولانی ترین بحران حل نشده پناهندگان فیلیپ لازارینی، کمیسر کل UNRWA در یک پیام ویدئویی گفت.

“بیشتر از همیشه، آنها نیاز به همبستگی جمعی ما دارداو گفت. «به سادگی هیچ جایگزینی برای راه حل سیاسی برای همه وجود ندارد. تا چنین روزی، هیچ جایگزینی برای آنروا وجود ندارد. ما باید به حمایت از آنها ادامه دهیم تا در نهایت راه حلی عادلانه برای مشکلات آنها پیدا شود.”

کاروانی از کامیون ها پناهجویان و وسایل آنها را از غزه به الخلیل در کرانه باختری حمل می کند.

© 1949 عکاس آرشیو سازمان ملل

کاروانی از کامیون ها پناهجویان و وسایل آنها را از غزه به الخلیل در کرانه باختری حمل می کند.

مراسم ویژه یادبود

عصر دوشنبه، مقر سازمان ملل متحد میزبان یک رویداد و کنسرت ویژه خواهد بود که شامل فیلم‌ها و اجراهایی از صنعا موسی خواننده فلسطینی، نسیم آلتراش نوازنده و آهنگساز و ارکستر عربی نیویورک به کارگردانی یوجین فریسن برنده چهار جایزه گرمی است.

خواننده فلسطینی صنعا موسی، سفیر میراث فلسطین.

خواننده فلسطینی صنعا موسی، سفیر میراث فلسطین.

در مورد آنچه UNRWA برای پناهندگان فلسطینی انجام می دهد در اینجا بیشتر بدانید.

بزرگداشت هفتاد و پنجمین سالگرد نکبت

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما