سلمان رشدی بعد از حمله بینایی یک چشم و استفاده از یک دستش را از دست داد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

عامل او گفت که سلمان رشدی پس از حمله به صحنه در یک رویداد ادبی در غرب نیویورک در ماه اوت، بینایی یک چشم و استفاده از یک دست خود را از دست داد.

اندرو ویلی که نماینده غول‌های ادبی مانند سائول بلو و روبرتو بولانو است، در مصاحبه‌ای با روزنامه اسپانیایی El Pais، میزان جراحاتی را که رشدی در این حمله “وحشیانه” متحمل شد، توصیف کرد.

ویلی زخم های نویسنده را “عمیق” توصیف کرد و به از دست دادن بینایی یک چشم اشاره کرد. او سه زخم جدی در گردنش داشت. یک دستش به دلیل قطع اعصاب بازویش ناتوان است و حدود 15 زخم دیگر در سینه و تنه اش دارد.

این مامور از گفتن اینکه آیا نویسنده 75 ساله “آیات شیطانی” هنوز در بیمارستان بستری است یا نه، بیش از دو ماه پس از اینکه پلیس گفت یک مرد 24 ساله از نیوجرسی درست قبل از اینکه رشدی قرار باشد یک ضربه چاقو به گردن و نیم تنه نویسنده بزند، خودداری کرد. سخنرانی در موسسه Chautauqua، خلوتگاهی در حدود 12 مایل (19 کیلومتر) از دریاچه ایری.

ویلی در آن زمان گفت که رمان نویس پس از جراحات شدید در این حمله، از جمله آسیب عصبی در بازو، زخم در کبد و احتمال از دست دادن یک چشم، به سرعت به بیمارستان منتقل شد.

این حمله 33 سال پس از آن صورت گرفت که آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر وقت ایران، فتوا یا فرمانی دینی صادر کرد که چند ماه پس از انتشار «آیات شیطانی» از مسلمانان خواست تا رشدی را ترور کنند. برخی از مسلمانان قسمت هایی از رمان درباره حضرت محمد را کفرآمیز می دانستند.

رشدی که در هند و در خانواده ای مسلمان کشمیری به دنیا آمد، با انعام بر سر خود زندگی کرده و نه سال را تحت حمایت پلیس بریتانیا مخفی کرده است.

در حالی که دولت حامی اصلاحات ایران، رئیس جمهور محمد خاتمی، در اواخر دهه 1990 از فتوا فاصله گرفت، انعام چند میلیون دلاری که بر سر رشدی آویزان بود مدام در حال افزایش بود و فتوا هرگز برداشته نشد.

جانشین خمینی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در سال ۲۰۱۹ به دلیل اینکه فتوای علیه رشدی «غیرقابل برگشت» است، از توئیتر تعلیق شد.

مردی که متهم به حمله به رمان نویس است، به اتهامات درجه دوم اقدام به قتل و حمله بی گناه است. او بدون وثیقه در زندانی در غرب نیویورک نگهداری می شود.

(رویترز)

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما