فرارو سکه بازار

بانک مرکزی جزئیات عرضه سکه بهار آزادی را در روز سه شنبه توزیع کرد. بر اساس جزئیات اعلام شده از سوی بانک مرکزی، سکه های کاغذی از پرداخت مالیات معاف هستند و تمامی افراد حقیقی می توانند حداکثر یکصد سکه خریداری کنند. صندوق های سرمایه گذاری محدودیتی برای خرید این اوراق نخواهند داشت.

به گزارش دنیای اقتصاد، تاریخ سررسید اسکناس های بانک مرکزی 6 ماه پس از انتشار است و قیمت آن برابر با میانگین موزون قیمت های پایانی کلیه اوراق گواهی سپرده بانکی و اسکناس های بانک مرکزی در بورس ایران خواهد بود. در آخرین جلسه معاملاتی مبادله کنید. ایرادی که شورای حقوقی در ابتدا به این ابزار وارد کرد، عدم امکان تحویل سکه به خریدار اوراق بود تا دارندگان اوراق در صورت تمایل بتوانند به جای تسویه نقدی، سکه را در سررسید دریافت کنند. ویژگی مهم این ابزار تعیین قیمت آن در بازار است و از این طریق ابزار جدیدی برای پوشش ریسک ایجاد می شود. اما باید توجه داشت که با توجه به تجربیات گذشته، مهمترین نظارت، مداخله سیاستمداران برای تعیین حدود و عدم کنترل انتظارات تورمی همراه با استفاده از این ابزار است که می تواند دستیابی به چنین مواردی را محقق سازد. اهداف دور از دسترس لازم به ذکر است در شوک های قیمتی قبلی بانک مرکزی برای پیش فروش سکه پیشقدم شد اما اقدامی برای کشف قیمت انجام نداد و اغلب باعث ایجاد رانت شد.

ابزار خطر پوشش مدرن است

نوسانات اخیر بازار ارز و ارز باعث شد تا بانک مرکزی اقداماتی را برای پوشش ریسک در این بازارها و کنترل سریعتر التهاب انجام دهد. جدیدترین این ابزارها گواهی سکه بانک مرکزی است. بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی بانک مرکزی، این اوراق معاف از مالیات بوده و در بورس توزیع می شود. سررسید سکه شش ماهه است و قیمت تسویه آن نیز بهای سکه روز است. این ابزار با تسهیل معاملات می تواند ریسک اشخاص حقیقی را پوشش دهد و از نوسانات شدید در این بازار جلوگیری کند. در واقع بانک مرکزی می تواند با تضمین پرداخت سکه معادل قیمت سکه در 6 ماه آینده، اشخاص حقیقی را که قصد خرید سکه را با هدف پوشش ریسک افزایش قیمت آن دارند، جذب کند.

با کنترل تحرکات هیجانی در بازار می توان از نوسانات شدید بازار سکه و التهاب در انتظارات تورمی جلوگیری کرد. با توجه به این مزایا، بانک مرکزی مرحله اول عرضه اوراق را در روز سه شنبه 27 فروردین ماه انجام می دهد. بانک مرکزی نیز متعهد شد این اوراق را در سررسید تسویه کند و نقدینگی آنها را در بازار دوم بورس کالای ایران به قیمت روز تضمین کند. یکی دیگر از امکانی که بانک مرکزی برای این ابزار در نظر گرفته است، امکان تایید آن در شبکه بانکی کیشور برای اخذ تسهیلات است.

رفع ابحام فقهی عراق طلا

همزمان با اعلام انتشار این برگه از سوی بانک مرکزی، «اقتصاد آنلاین» در خبری از رئیس شورای فقهی اعلام کرد که بانک مرکزی اعلام کرده است که این مقاله مورد تایید شورای فقهی نیست. غلامرضا مصباحی با اشاره به ابلاغیه رسمی بانک مرکزی مبنی بر عرضه اولیه سکه بهار آزادی در روز سه شنبه گفت: این اوراق صرفاً به صورت تسویه نقدی توزیع می شود و امکان تحویل فیزیکی سکه وجود ندارد. سکه که مصوبه شوراست.» بانک قانونی مرکزی نیست. با وجود انتشار این خبر، چند روز پس از تایید این خبر، این روزنامه توسط مصباحی پخش شد. بر این اساس رئیس شورای حقوقی بانک مرکزی اعلام کرد که گردش اسکناس های بانک مرکزی با توجه به اصلاحات بلامانع است.

غلامرضا مصباحی مقدم در خصوص رفع ابهام فقهی گفت: با توجه به اینکه سند بانک مرکزی اصلاح شده مشکل رفع شده و در صورت درخواست مشتری امکان تحویل سکه خریداری شده به مشتری در نظر گرفته شده است که بر اساس این سند تصمیم شورای حقوقی بانک مرکزی اتخاذ شده است. با وجود انتشار دو گزارش متفاوت از سوی رئیس شورای فقهی بانک مرکزی، به نظر می رسد ایراد قانونی این سند رفع شده و این سند پس از سررسید قابلیت تحویل به سکه فیزیکی را خواهد داشت.

فرصت ها و تهدیدها

فلسفه ابزار واقعی مانند پول کاغذی، آزادی بهار، تعمیق بازار، پوشش ریسک و کنترل انتظارات تورمی است. در واقع سیاستمدار سعی دارد از این ابزار برای کاهش تقاضای کالاهای سرمایه ای مانند ارز استفاده کند و از ریال برای کنترل فشارهای تورمی استفاده کند. یعنی در این راستا بانک مرکزی قرار است با استفاده از اعتبار خود به فعالان بازار این نوید را بدهد که به جای حرکت در مسیر سکه و ارز، روی سکه سرمایه گذاری کرده و معادل سود واقعی مورد انتظار را به دست آورند. از سرمایه گذاری، سکه و پول به دست آورید. بدیهی است که این سیاست به تنهایی نوعی زمان خرید برای سیاستمدار است و برای موفقیت آن باید با سایر سیاست ها هماهنگ شود تا رشد نقدینگی و رشد انتظارات کنترل شود. در غیر این صورت و در صورت افزایش قیمت سکه و ارز، علیرغم استفاده از این ابزار، سیاستمدار مجبور می شود از پایان تعهدات پولی خود استفاده کند و این اوراق را به قیمت روز سکه تسویه کند.

بدون شک این وضعیت با افزایش نرخ رشد، پیامدهای پولی تورمی را به دنبال خواهد داشت و می تواند بر تمامی تلاش ها برای کنترل وضعیت بازار تأثیر بگذارد. به عبارت دیگر، اگر سیاستگذار قصد دستیابی به این هدف را دارد، باید نرخ تورم را کنترل کرده و به نقطه مطلوب برساند. اما تعریف ابزارهایی که منجر به تعمیق بازار شد و در حال حاضر بانک مرکزی می تواند گام های واقعی برای مداخله در بازارهایی مانند ارز و سکه بردارد، می تواند به تنوع اهرم های مورد استفاده سیاست گذار کمک کند. با توجه به این شرکت و اخبار منتشر شده از سوی بانک مرکزی مبنی بر انتشار اسکناس ارزی، می توان گفت که سرنوشت این نوع اسکناس در آینده تاثیر زیادی بر روی ابزارهای مشابه خواهد داشت.

آمار اولیه فروش کاغذ

بر اساس اطلاعات درج شده در سایت شرکت مدیریت بورس اوراق بهادار تهران، روز گذشته عرضه سکه بانک مرکزی با نماد تمام سکه به سبک جدید 001 مرکزی در بازار سرمایه آغاز شد و 190 خریدار حقیقی در 208 معامله مختلف، 77 نوبت. هزار و 700 قرارداد معادل 777 سکه هر قطعه سکه را معادل 15 میلیون و 875 تومان خریدند. اگرچه این معاملات سرآغاز عرضه گسترده کاغذ بر اساس سکه است، اما با توجه به انتشار اطلاعات، امکان عرضه 50 میلیون قرارداد معادل 500 هزار سکه در مجموع و هر 100 قرارداد معادل یک سکه وجود دارد. این معاملات باعث شد تا قیمت گواهی سپرده گذاری در بورس کاهش یابد که این نشان از توجه معامله گران به سمت عرضه جدید گواهی است. ارزش کل معاملات دیروز در این بازار معادل 12 میلیارد و 335 میلیون تومان بود. بانک مرکزی همچنین در این خبر تاکید کرد که از امروز معاملات اوراق گواهی ثانویه بانک مرکزی آغاز می شود و همه مردم می توانند این اوراق را معامله کنند. همچنین معاملات بازار اوراق مذکور با هدف تضمین نقدینگی از امروز و از طریق بانک مرکزی انجام می شود.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما