مورخ هلندی با استفاده از فلزیاب گنج قرون وسطایی ساله را پیدا کرد

موزه ملی آثار باستانی هلند (Rijksmuseum van Oudheden) روز پنجشنبه اعلام کرد، یک مورخ هلندی گنج طلای قرون وسطایی منحصر به فرد 1000 ساله را پیدا کرد که شامل چهار آویز گوش طلایی، دو نوار ورق طلا و 39 سکه نقره است.

لورنزو روییتر، 27 ساله، که به رویترز گفت از 10 سالگی به دنبال گنج بوده است، این گنج را در سال 2021 با استفاده از یک فلزیاب در شهر کوچک هوگووود در شمال کشور کشف کرد.

روییتر گفت: “کشف چیزی به این ارزشمندی بسیار ویژه بود، من واقعا نمی توانم آن را توصیف کنم. هرگز انتظار نداشتم چنین چیزی را کشف کنم.” و افزود که مخفی نگه داشتن آن برای دو سال سخت بود.

اما کارشناسان موزه ملی آثار باستانی برای تمیز کردن، بررسی و تاریخ‌گذاری اشیای گنج به زمان نیاز داشتند و اکنون دریافته‌اند که قدمت آخرین سکه را می‌توان به حدود سال 1250 برمی‌گرداند، که باعث شد تصور کنند گنج در آن زمان دفن شده است.

بخشی از گنجینه 1000 ساله قرون وسطایی که در هوگوود هلند کشف شد، شامل جواهرات و سکه های نقره است.

بخشی از گنجینه 1000 ساله قرون وسطایی که در هوگوود هلند کشف شد، شامل جواهرات و سکه های نقره است. اعتبار: باستان شناسی غرب فریزلند/رویترز

موزه گفت که در آن زمان جواهرات دو قرن قدمت داشتند و افزودند که باید قبلا “یک دارایی گران قیمت و گرامی” بوده باشد.

موزه همچنین گفت: “جواهرات طلایی از قرون وسطی در هلند بسیار نادر است.”

در حالی که این یک راز باقی خواهد ماند که چرا دقیقاً این گنج دفن شده است، موزه اشاره کرد که در اواسط قرن سیزدهم جنگی بین مناطق هلندی غرب فریزلند و هلند در جریان بود که کانون آن هوگوود بود.

این موزه گفت که به ندرت جواهرات طلایی از قرون وسطی را در این کشور یافت.

این موزه گفت که به ندرت جواهرات طلایی از قرون وسطی را در این کشور یافت. اعتبار: باستان شناسی غرب فریزلند/رویترز

رویتر گفت که ممکن است فردی قدرتمند در آن زمان این اشیاء ارزشمند را به عنوان راهی برای محافظت از آنها دفن کرده باشد و امیدواریم پس از ایمن شدن دوباره آنها را حفر کند.

با توجه به اهمیت باستان شناسی آن، این گنج به عنوان امانت به موزه داده شد تا آن را به نمایش بگذارد، اما این گنج به عنوان مالکیت رسمی یابنده لورنزو رویتر باقی خواهد ماند.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما