popnicbanner

ناسا می گوید که ماهواره & مرده& در روز چهارشنبه به زمین سقوط می کند، هرگونه & تهدید& برای انسان ها را رد می کند اخبار جهان

واشنگتن: انتظار می‌رود یک ماهواره بازنشسته ناسا، تصویرگر طیف‌سنجی خورشیدی با انرژی بالا Reuven Ramaty (RHESSI) در روز چهارشنبه، تقریباً 21 سال پس از پرتاب، دوباره وارد جو زمین شود. آژانس فضایی ایالات متحده گفت که این هیچ تهدیدی برای انسان نیست. RHESSI که در سال 2002 پرتاب شد، شعله‌های خورشیدی و پرتاب‌های جرم تاجی را از مدار پایین زمین خود مشاهده کرد و به دانشمندان کمک کرد تا فیزیک اساسی چگونگی ایجاد چنین انفجارهای قدرتمند انرژی را درک کنند. ناسا آن را پس از 16 سال در سال 2018 به دلیل مشکلات ارتباطی از رده خارج کرد.

وزارت دفاع ایالات متحده که این ماهواره را رصد می کند، انتظار دارد این فضاپیمای 660 پوندی تقریباً در ساعت 9:30 بعد از ظهر روز چهارشنبه (7 صبح به وقت IST) دوباره وارد جو شود، اما زمان بندی می تواند متفاوت باشد.

در حالی که ناسا انتظار دارد که بیشتر فضاپیما در حین حرکت در جو بسوزد، انتظار می رود برخی از اجزای آن از ورود مجدد جان سالم به در ببرند.

این آژانس در بیانیه ای گفت: «خطر وارد شدن آسیب به هر کسی روی زمین کم است – تقریباً یک در 2467».

این فضاپیما بر روی موشک پگاسوس XL شرکت علوم مداری با ماموریت تصویربرداری از الکترون های پرانرژی که بخش بزرگی از انرژی آزاد شده در شراره های خورشیدی را حمل می کنند به فضا پرتاب شد.

آن را با تنها ابزار خود، یک طیف سنج تصویربرداری، که پرتوهای ایکس و گاما از خورشید را ثبت می کرد، به دست آورد. قبل از RHESSI، هیچ تصویر پرتو گاما یا تصویر پرانرژی اشعه ایکس از شراره های خورشیدی گرفته نشده بود.

داده‌های RHESSI سرنخ‌های حیاتی در مورد شراره‌های خورشیدی و پرتاب‌های جرم تاجی مرتبط با آن‌ها ارائه می‌کند. این رویدادها انرژی معادل میلیاردها مگاتن TNT را در عرض چند دقیقه در جو خورشید آزاد می‌کنند و می‌توانند اثراتی روی زمین از جمله اختلال در سیستم‌های الکتریکی داشته باشند. درک آنها ثابت شده است که چالش برانگیز است.

RHESSI در طول ماموریت خود بیش از 100000 رویداد پرتو ایکس را ثبت کرد و به دانشمندان اجازه داد ذرات پرانرژی موجود در شراره های خورشیدی را مطالعه کنند.

این تصویرساز به محققان کمک کرد فرکانس، مکان و حرکت ذرات را تعیین کنند، که به آنها کمک کرد درک کنند که ذرات در کجا شتاب می گیرند.

در طول سال‌ها، RHESSI محدوده عظیمی را در اندازه شعله‌های خورشیدی، از شعله‌های نانویی کوچک تا ابرشعله‌های عظیم ده‌ها هزار برابر بزرگ‌تر و انفجاری‌تر، ثبت کرد. RHESSI حتی اکتشافاتی انجام داد که به شعله‌ها مربوط نمی‌شدند، مانند بهبود اندازه‌گیری‌های شکل خورشید، و نشان داد که فلاش‌های پرتو گامای زمینی – انفجار پرتوهای گاما که از ارتفاعات جو زمین در طوفان‌های رعد و برق ساطع می‌شوند – رایج‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد، هستند.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما