نظر دیدن خودم در اثر هنرمندی که هرگز ندیدم

یک درک اساسی وجود دارد که افراد بومی که در داخل و خارج از رزرواسیون زندگی می‌کنند به اشتراک می‌گذارند: ما می‌توانیم فرهنگ خود را هر کجا که می‌رویم با خود حمل کنیم، اما همچنین دیدگاهی خارج از آن داشته باشیم.

من هرگز Kimowan Metchewais را ملاقات نکردم، هنرمند چند رشته‌ای Cree، که کارش ارتباط هویت بومی با خانه و زبان را از طریق زمینه‌های جامعه، محیط و روابط معنوی بررسی می‌کرد. او در سال 2011 درگذشت، چند سال قبل از اینکه من با هنر او روبرو شوم. وقتی این کار را کردم، بلافاصله با او و کارش احساس خویشاوندی کردم.

کیمووان در منطقه حفاظت شده Cold Lake First Nations در آلبرتا، کانادا بزرگ شد و برای اخذ مدرک لیسانس هنرهای زیبا به ادمونتون رفت. به همین ترتیب، من در منطقه رزرواسیون سرخپوستان Crow (Apsáalooke) در مونتانا بزرگ شدم و به بوزمن رفتم، جایی که هنرهای زیبا را مطالعه کردم.

اولین بار کارش را در فیسبوک دیدم. او یک آلبوم عکس با عنوان «سرخپوستان قدیمی با عینک و غیره» منتشر کرده بود، مجموعه‌ای از عکس‌های او از قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم از مردان بومی با عینک یا عینک. شاید این کار با کمی طنز یا طعنه انجام شده باشد، اما من احساس کردم جزئیات عینک – گروه بندی تصاویر – فقط خنده دار و جالب نبود. همچنین مردان را به گونه ای انسانی کرد که قوم شناسان آن زمان نداشتند.

کیمووان در مقاله‌ای که در مروری بر اثر او به نام «نوعی دعا» آمده است، درباره «آثار زنده» گنجانده شده در آثار هنری خود نوشته است. برخی از آنها به دانش و هویت در جامعه خود اشاره می کنند و برخی دیگر از رویه هنرسازی استفاده می کنند. او نمادهای غنی را در مجموعه آثاری که در دریاچه سرد خلق کرد از سال 2004 باز می کند. او یک عکس را به عنوان یک شعر بصری توصیف کرد. او نوشت: در آن، “یک توده آبی که به یک افق دور باز می شود” را می بینید. کلمات “دریاچه سرد” کمرنگ ظاهر می شوند. شاید شما را به یاد چیزی می اندازد که قبلا دیده اید. اما او توضیح داد که دریاچه یادگاری زنده است و اهمیت آن برای کسانی که در جامعه او زندگی می کنند و زندگی کرده اند می دانند. نگاه کردن به یک تصویر یک چیز است و اینکه واقعاً آن را ببینید و زمانی را با آن بگذرانید.

او استودیوی خود را به عنوان یک آزمایشگاه توصیف کرد – مکانی که در آن برای “شکاف یک جنایت” کار می کند. به تعبیری، همانطور که کیمووان اشاره کرد، آمریکای شمالی صحنه جنایت مردم بومی است. او دائماً در جستجوی «سرنخ‌هایی» از طریق تجربیات، کار و هنرش بود تا دنیایش را معنا کند. احساس می کنم در آن فضا با هم زندگی می کنیم. ما روش‌های بسیار مشابهی داریم، اگرچه من نام تحقیق خود را گذاشتم و او تحقیقات خود را نامید.

در فرهنگ Plains، موهای بلند نماد قدرت، به ویژه برای مردان است. اثری که من با عنوان «هیئت صلح کلاغ 1880» ساخته‌ام، پرتره‌های هیئت تاریخی چندین رئیس کلاغ را نشان می‌دهد که برخی از آنها اکستنشن مو دارند. در یک عکس، رئیسی نشسته است و موهایش را روی زمین جمع کرده است. ما حتی یک رئیس به نام موی بلند داشتیم که موهایش آنقدر بلند بود که می‌توانست آن‌ها را به دور پایه یک تیپی بپیچد، یا به قول افسانه.

کیمووان در سن 29 سالگی به یک تومور مغزی نادر مبتلا شد. عمل جراحی برای برداشتن تومور و پرتودرمانی باعث شد که او با یک نقطه طاسی دائمی در پشت سرش مواجه شود. خود پرتره های او به اهمیت مو برای هویت بومی اشاره دارد. نمی دانم در این آثار با هویت خود روبرو می شد؟ اگر موهای بلند ندارید بومی نیستید؟

پولارویدهای کیمووان از حرکات دست شاعرانه، ساده و قدرتمند هستند. زبان اول پدرم کرو است. او به من گفت که وقتی جوان بود، همه با حرکات دست امضا می کردند در حالی که صحبت می کردند. برخی از علائم مختص آپساالوکه بود و برخی از آنها را می توان برای برقراری ارتباط با قبایل همسایه استفاده کرد. پدرم گفت که با دیدن تابلوهای دستی می‌توانست مکالمات را از آن طرف اتاق بگیرد. من این روزها نمی بینم که مردم زیاد امضا کنند. دیدن این اثر باعث شد به ارتباطم با زبان اشاره بومی فکر کنم.

هنر راهی برای درک یا درک جهان به من داد. اما معلمان من هرگز آثار هنرمندان بومی را در کنار هنرمندانی مانند سیندی شرمن ارائه نکردند. در حالی که من از کار او قدردانی می کنم، اما به همان شیوه به آن متصل نمی شوم.

چیزی که در مورد دیدن کار کیمووون عالی بود این بود که من بلافاصله آن را فهمیدم. این با من طنین انداز می شود زیرا می توانم “زبان هنر” او را درک کنم. من می بینم که او از تجربیات جامعه و فرهنگ خود در کار خود استفاده می کند. من به عنوان یک Apsáalooke در کارم همین کار را انجام می دهم. این برای من اهمیت داشت زیرا در مقطع کارشناسی ارشد اغلب احساس می‌کردم که استادانم از کار من می‌ترسانند یا آن را درک نمی‌کنند. اما من دوست دارم فکر کنم که من و کیمووان درک درستی از تمرین یکدیگر داشتیم.

کیمووان یک هدیه است – صدای مهمی برای هنرمندان بومی و دنیای هنر معاصر. او قبل از اینکه به رسمیت شناخته شود، ما را ترک کرد، اما ما می‌توانیم به یادگیری و الهام گرفتن از کارهایی که او پشت سر گذاشت ادامه دهیم. امیدوارم او همچنان به الهام بخشیدن به دیگران ادامه دهد، همانطور که به من الهام بخشید.

وندی رد استار یک هنرمند چندرسانه‌ای Apsáalooke است.

تایمز متعهد به انتشار است تنوع حروف به سردبیر مایلیم نظر شما را در مورد این مقاله یا هر یک از مقالات ما بدانیم. در اینجا برخی از نکات. و این هم ایمیل ما: [email protected].

بخش نظرات نیویورک تایمز را دنبال کنید فیس بوک، توییتر (@NYTopinion) سوگند اینستاگرام.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما