پاپ در سفر به بحرین هشدار داد که جنگ ها جهان را به & پرتگاه& کشانده است

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور: 04/11/2022 – 16:36

پاپ فرانسیس روز جمعه از رهبران مذهبی درخواست کرد که به بازگرداندن جهان از “پرتگاه حساس” کمک کنند و با مسابقه جدیدی برای تجهیز مجدد که به گفته او در حال طراحی مجدد حوزه های نفوذ دوران جنگ سرد است، مخالفت کنند.

فرانسیس در اولین روز کامل خود در بحرین صحبت کرد، در حالی که او یک مجمع گفتگوی شرق و غرب را که توسط پادشاه این کشور خلیج فارس ترویج شده بود، پایان داد، جایی که بر خلاف عربستان سعودی، مسیحیان اجازه دارند در کلیساها دین خود را به طور علنی انجام دهند.

این دیدار ادامه سیاست پاپ برای بهبود روابط با جهان اسلام پس از سفر تاریخی به ابوظبی در سال 2019، اولین سفر هر پاپ به شبه جزیره عربستان است. او از زمان انتخابش در سال 2013، از حدود 10 ایالت عمدتا مسلمان بازدید کرده است.

فرانسیس که از بیماری زانو رنج می برد که او را مجبور به استفاده از ویلچر و عصا می کند، سخنرانی خود را حول محور نقش ادیان در ترویج صلح، خلع سلاح و عدالت اجتماعی می گره زد.

پس از دو جنگ جهانی وحشتناک، جنگ سردی که برای دهه‌ها جهان را در حالت تعلیق نگه داشت، درگیری‌های فاجعه‌باری در هر نقطه از کره زمین در جریان بود و در میان اتهامات، تهدیدها و محکومیت‌ها، ما همچنان خود را در لبه پرتگاه می‌بینیم. یک پرتگاه ظریف است و ما نمی خواهیم سقوط کنیم.» او در حیاط مرمری درخشان کاخ سلطنتی گفت.

ظاهراً با اشاره به اوکراین، فرانسیس وضعیتی را محکوم کرد که در آن «تعدادی از قدرتمندان در یک مبارزه قاطعانه برای منافع حزبی، احیای لفاظی های منسوخ، طراحی مجدد حوزه های نفوذ و بلوک های مخالف گرفتار شده اند».

مذهبی ها نمی توانند از جنگ حمایت کنند

فرانسیس که از ممنوعیت کامل سلاح‌های هسته‌ای حمایت می‌کند و اغلب تجارت جهانی تسلیحات را محکوم کرده است، گفت که رهبران مذهبی نمی‌توانند از جنگ‌ها حمایت کنند – با اشاره به کلیسای ارتدکس روسیه، کیریل، که با اشتیاق از تهاجم روسیه به اوکراین و پاپ حمایت کرده است. قبلاً تلویحاً انتقاد کرده است.

پادشاه حمد بن عیسی آل خلیفه در سخنانی در برابر پاپ، خواستار اتفاق آرا در توقف جنگ بین روسیه و اوکراین و “گفتگوی جدی به نفع همه بشریت” شد.

پاپ این درخواست را تکرار کرد، سخنران سوم، شیخ احمد الطیب، امام اعظم مسجد و دانشگاه الازهر مصر، که سند “برادری انسانی” در سال 2019 را امضا کرد، بیانیه ای برجسته در مورد نقش ادیان در صلح طلبی. . .

فرانسیس بدون نام بردن از هیچ کشوری، تامین مالی تروریسم را نیز محکوم کرد.

بعدازظهر جمعه، فرانسیس در شورای بزرگان مسلمان بحرین در صحن مسجد سلطنتی سخنرانی کرد و در آنجا از رهبران مسلمانی که “در افراط گرایی خطری را می بینند که دین واقعی را تخریب می کند” تمجید کرد و خواستار گفتگوی بیشتر بین اسلام و سایر ادیان شد.

وی گفت: «ما باید آینده برادری را مقدم بر گذشته‌ای از تضاد، غلبه بر تعصبات و سوءتفاهم‌های تاریخی به نام کسی که منبع صلح است، قرار دهیم.»

پسر کوچکی آیه ای از قرآن را تلاوت کرد و دختری نیز بخشی از عهد عتیق را خواند.

فرانسیس بعداً در کلیسای جامع بانوی عربستان، بزرگترین کلیسا در شبه جزیره عربستان و یکی از دو کلیسایی که به جامعه کوچک کاتولیک بحرین با حدود 160000 نفر خدمت می کند، ریاست یک مراسم دعا را بر عهده داشت.

(رویترز)

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما