کارشناس مستقل سازمان ملل طرح اقدامی را برای تقویت حقوق بشر در کامبوج پیشنهاد می کند

ویتیت مونتاربهورن، گزارشگر ویژه سازمان ملل، این طرح را روز جمعه در پایان یک ماموریت 11 روزه در این کشور اعلام کرد.

اگرچه کامبوج به پیشرفت های بسیار شناخته شده بین المللی دست یافته است و اکثر معاهدات اساسی حقوق بشر را تصویب کرده است، او خاطرنشان کرد که یک “پارادوکس فراگیر” همچنان ادامه دارد.

او گفت: «از سال 2017، زمانی که حزب اصلی اپوزیسیون به ناعادلانه با دستور قضایی منحل شد، کشور عملاً تحت حاکمیت تک حزبی قرار داشت و تمام کرسی‌های مجلس ملی در دست این انحصار بود.

آینده روشن، چالش های سخت

در حالی که در کامبوج بود، آقای. Muntarbhorn توانست از تظاهرات مسالمت آمیز کارگران کازینو NagaWorld بازدید کند که به اخراج گسترده کارگران اعتراض کرده اند.

این کارشناس حقوق به شهر سیهانوکویل سفر کرد و در آنجا با مقامات دولتی محلی ملاقات کرد تا در مورد جرایم سایبری محلی و “سندیکای مخفی” مرتبط با قاچاق انسان و سایر اشکال بهره برداری اطلاعاتی کسب کند.

او همچنین با جوامع آواره یا اخراج شده به دلیل رقابت برای زمین و سیل، تا حد زیادی به دلیل “توسعه نامتوازن”، و با اعضای حزب مخالف و مفسران مستقل که با آزار و اذیت یا اقدامات قانونی مواجه شده اند، ملاقات کرد.

«خوشحالم که با همه کسانی که سخاوتمندانه وقت، افکار و تجربیات خود را با گرمای خاص کامبوجی با من در میان گذاشتند، آشنا شدم و از آنها آموختم. این کشوری با آینده روشن است، اما با آن روبرو است تعدادی از چالش های شدید حقوق بشر در آستانه انتخابات سراسری سال آینده.»

اصلاح قوانین سختگیرانه

گزارشگر ویژه از دولت خواست تا دستور کار 10 ماده ای خود را برای بهبود حقوق بشر در کشور اتخاذ کند.

این خواهان باز کردن فضای مدنی و سیاسی از طریق تعلیق و اصلاح قوانین سختگیرانه، حصول اطمینان از جدایی پرسنل مربوط به انتخابات از احزاب سیاسی و پایان دادن به تعقیب مخالفان سیاسی و مدافعان حقوق بشر است.

او همچنین توصیه کرد که همه کسانی که در حال حاضر در زندان هستند آزاد شوند، اتهامات علیه افرادی که مقامات آنها را متخاصم می بینند، برداشته شود، و کیفیت مجریان قانون از طریق انتخاب مناسب، مشوق ها و دوری از اقتدار سیاسی بهبود یابد.

قربانیان قاچاق در «جهنم زندگی»

آقای. مونتاربهورن گفت قربانیان قاچاق انسان که فریب خورده‌اند تا برای شرکت‌های کلاهبرداری آنلاین در کامبوج کار کنند، یک «جهنم زنده» را تجربه می‌کنند که اغلب منجر به شکنجه و حتی مرگ. وی اقدامات متعددی را برای حل این وضعیت ارائه کرد.

با تبدیل اخیر کامبوج از منبع قاچاق به کشور مقصد قاچاق، کارشناس حقوق پیشنهاد اعمال قوانین موجود مخابراتی و طرح پیشنهادی دولت برای شناسایی کلاهبرداری ها و قربانیان قاچاق را به شیوه ای قربانی پسند داد. او همچنین توصیه به برگزاری استعلامات عمومی مشارکتی کرد.

«کشورها اکنون با این پدیده بیدار می شوند [of trafficking to the country] سوگند کامبوج باید اقدامات متقابل را با شدت بیشتری فعال کند، وی ضمن استقبال از همکاری و حمایت بین المللی گفت.

درباره گزارشگران سازمان ملل

گزارشگران ویژه سازمان ملل مانند آقای. Muntarbhorn توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، که مقر آن در ژنو است، برای گزارش در مورد موقعیت های خاص کشور یا موضوعات موضوعی منصوب می شوند.

این کارشناسان مستقل در ظرفیت فردی خود فعالیت می کنند و نه کارمند سازمان ملل هستند و نه برای کارشان دستمزد دریافت می کنند.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما