گرمای شدید 3 قاره را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا تغییرات آب و هوایی زمین را گرم می کند

امواج گرمای تنبیهی روز سه‌شنبه سه قاره را در بر گرفت و رکوردهایی را در شهرهای اطراف نیمکره شمالی شکست، کمتر از دو هفته پس از ثبت زمین که به گفته دانشمندان احتمالاً گرم‌ترین روزهایش در تاریخ مدرن است.

آتش‌نشانان در یونان برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های جنگلی تلاش کردند، زیرا شرایط خشکی خطر آتش‌سوزی‌های بیشتر در سراسر اروپا را افزایش می‌دهد. پکن یک روز دیگر با گرمای 95 درجه ثبت کرد و مردم در هانگژو، یکی دیگر از شهرهای چین، شرایط خفگی را با سونا مقایسه کردند. از خاورمیانه گرفته تا جنوب غربی آمریکا، رانندگان تحویل‌دهنده، کارگران فرودگاه و خدمه ساختمانی زیر آسمان تاول‌زا کار می‌کردند. کسانی که می توانستند در خانه بمانند این کار را کردند.

دماها که به یکباره بسیاری از نقاط جهان را تحت تاثیر قرار دادند، یادآوری پژمرده‌ای بودند که تغییرات آب و هوایی یک بحران جهانی است که توسط نیروهای ساخته‌شده توسط انسان هدایت می‌شود: انتشار گازهای به دام‌انداز گرما، که عمدتاً ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی است.

جان کری، فرستاده ویژه ایالات متحده برای تغییرات آب و هوایی، در پی آن بود که برخی از واکنش های جهانی را با نخست وزیر چین در پکن هماهنگ کند، زیرا موج گرما بخش عظیمی از چین را فرا گرفته است.

او گفت: «جهان واقعاً به دنبال رهبری ما است، به ویژه در مورد مسئله آب و هوا. کری به مقامات چینی گفت. همانطور که می دانید آب و هوا یک موضوع جهانی است نه یک موضوع دوجانبه. این یک تهدید برای تمام بشریت است.”

دانشمندان می گویند که این سیاره از قرن نوزدهم حدود 2 درجه فارنهایت گرم شده است و تا زمانی که انسان اساساً سوزاندن زغال سنگ، نفت و گاز را متوقف کند، به رشد خود ادامه خواهد داد. دماهای گرمتر به رویدادهای شدید آب و هوایی کمک می کند و به تکرار، طولانی تر و شدیدتر شدن دوره های گرمای شدید کمک می کند.

همچنین بر شرایط امسال، بازگشت ال نینو، یک الگوی آب و هوایی چرخه ای است که بسته به دمای سطح دریا و فشار هوای بالای آن، می تواند از اقیانوس آرام سرچشمه گرفته و تأثیرات گسترده ای بر آب و هوا در سراسر جهان داشته باشد.

برای صدها میلیون نفر در روز سه‌شنبه، فرار از گرما سخت بود. در ایالات متحده، فونیکس در روز سه‌شنبه با نوزدهمین روز متوالی دمای بالای ۱۱۰ درجه فارنهایت (۴۳.۳ سانتی‌گراد) رکورد نزدیک به نیم قرن قدمت را شکست. انتظار می رود در سایر نقاط کشور، شرایط گرم و مرطوب در امتداد ساحل خلیج فارس و در سراسر جنوب شرقی بدتر شود.

آتش‌سوزی‌های جنگلی برای یک هفته دیگر در کانادا ادامه داشت و تا کنون 25 میلیون جریب مساحت حیرت‌انگیز را در سال جاری سوزانده است، منطقه‌ای که تقریباً به اندازه کنتاکی است. با بیش از یک ماه پایان فصل اوج آتش سوزی، سال 2023 رکورد سالانه کانادا از سال 1989 را تحت الشعاع قرار داده است.

آتش‌سوزی‌ها همچنین باعث تخلیه روستاهای جنوب، غرب و شمال آتن شد و با وجود بمباران‌های آبی هوایی برای کنترل شعله‌ها، حدود 7400 هکتار از جنگل‌های یونان را سوزاند.

نخست وزیر کیریاکوس میتسوتاکیس در بیانیه ای گفت: “ما آتش سوزی داشته ایم، اکنون آنها را داریم و در آینده خواهیم داشت و این یکی از پیامدهای بحران آب و هوایی است که ما با شدت بیشتری در آن زندگی می کنیم.”

آقای. میتسوتاکیس سفر خود را برای دیدار با رهبران اروپایی در بروکسل به منظور نظارت بر آتش نشانی کوتاه کرد. همچنین انتظار می‌رود مقامات یونانی که مکان‌های مجهز به تهویه مطبوع را در آتن برای ارائه برخی امدادرسانی باز کردند، مانند آخر هفته گذشته پس از سقوط یک گردشگر، دسترسی به آکروپولیس را به ساعات خنک‌تر صبح و بعد از ظهر محدود کنند.

در بسیاری از شهرهای اروپایی، مقامات ایستگاه های خنک کننده را معرفی کرده اند. و با توجه به خطر – بر اساس یک مطالعه اخیر، بیش از 61000 نفر در موج گرمای تابستان گذشته در اروپا جان خود را از دست دادند – آنها از بازدیدکنندگان و ساکنان خواسته اند که در گرم ترین ساعات روز در خانه بمانند.

در رم، جایی که دمای هوا در روز سه شنبه از 100 فارنهایت (37.8 درجه سانتیگراد) فراتر رفت، مقامات یک کارگروه را برای توزیع آب و کمک به افرادی که از استرس گرما رنج می برند در مکان هایی مانند کولوسئوم و بازارهای روباز بسیج کردند.

مقامات ژاپنی نیز به همین ترتیب برای کمک به افرادی که از گرما رنج می برند شتافته اند: در جشنواره ای در کیوتو در روز دوشنبه، 9 نفر از 8 سال تا بیش از 80 سال به دلیل دمای نزدیک به 100 درجه فارنهایت به بیمارستان منتقل شدند. در شهر تویوتا در استان آیچی، جایی که دمای هوا به بیش از 102 درجه فارنهایت رسید، هیئت آموزش منطقه ای از 415 مدرسه ابتدایی و راهنمایی خواست تا کلاس های ورزشی و فعالیت های خارج از خانه را لغو کنند.

و در چین، جایی که یک سری امواج گرما از اواخر ژوئن این کشور را فراگرفته است، پکن و سایر شهرها روز به روز گرمای بیش از 90 درجه را ثبت کرده اند.

بر اساس اخبار رسمی انرژی چین، نیروگاه‌ها نیز به نوبه خود رکوردهای تولید برق را شکسته‌اند – زغال‌سنگ بیشتری می‌سوزانند تا تقاضا برای سرمایش را برآورده کنند. چین به میزان قابل توجهی از انرژی خورشیدی، بادی و آبی استفاده می کند، اما همچنان برای سه پنجم برق خود به زغال سنگ متکی است. برخی از کاربران اینترنت در دو استان گوانگدونگ و سیچوان از خاموشی پراکنده در این هفته خبر دادند. رسانه های دولتی که تمایل دارند مشکلات مربوط به برق را به کندی اعتراف کنند، در مورد خاموشی ها سکوت کرده اند.

یک شهر دورافتاده در شمال غربی چین روز یکشنبه بالاترین دمای ثبت شده در آن کشور را – 52.2 درجه سانتیگراد یا 126 فارنهایت گزارش کرد.

برای میلیون ها نفر در جنوب و جنوب شرقی آسیا، گرمای خفه کننده مدت ها قبل از تابستان شروع شد. هند گرم‌ترین فوریه تاریخ خود را ثبت کرد، سپس در آوریل دمای بالایی را تحمل کرد، زمانی که 11 نفر در یک روز بر اثر گرمازدگی جان خود را از دست دادند و بار دیگر در ماه می و ژوئن. باران های موسمی تنها در هفته های اخیر باعث کاهش دما در سراسر کشور شده است.

حتی مناطقی که گرمای زیاد در آن‌ها طبیعی است – و آن‌هایی که به سختی می‌توانند در تابستان سرمایه‌گذاری کنند، با شرایط بسیار شدید مواجه شده‌اند.

در فرودگاه بین‌المللی خلیج فارس در سواحل جنوب غربی ایران، شاخص گرما – که میزان گرمای واقعی هوا را بر اساس دما و رطوبت اندازه‌گیری می‌کند – طبق داده‌های هواشناسی در ساعت 12:30 بعد از ظهر یکشنبه به بالاترین حد فوق‌العاده 152 درجه فارنهایت (66.7 درجه سانتیگراد) رسید. ترکیبی از گرمای 104 درجه و هوای خیس شده، با رطوبت 65 درصد، شرایط فرودگاه را فراتر از آنچه دانشمندان می‌گویند انسان‌ها به طور معمول می‌توانند تحمل کنند، پیش برد.

در پارک ملی دره مرگ در کالیفرنیا، دماسنج در روز یکشنبه کمی بیش از 128 درجه (53 درجه سانتیگراد) نشان داد.

طبق اعلام سازمان جهانی هواشناسی، این دره مرگ، وسعت 3000 مایل مربع از صحرای موهاوی در امتداد مرز کالیفرنیا-نوادا، جایی که بالاترین درجه حرارت روی زمین ثبت شده است. در سال 1913 در Furnace Creek، کالیفرنیا، دما به 134 درجه فارنهایت یا 56.6 سانتیگراد رسید.

در سال‌های اخیر، دماسنج‌ها در آنجا نزدیک شده‌اند و در سال‌های 2020 و 2021 به 130 درجه فارنهایت رسیده‌اند و پیش‌بینی‌کنندگان هشدار داده‌اند که ممکن است در تابستان امسال دوباره به مرز نزدیک شود. اما حداقل در این هفته، سرویس ملی هواشناسی پیش بینی کرد که دما در پارک ملی باید به طور نسبی کاهش یابد و به 122 تا 125 درجه فارنهایت برسد.

گزارش توسط کیت برادشر، ویویان یی، شاون هابلر، ریموند ژونگ، استنلی رید، پاتریشیا کوهن، ایزابلا کوای، نیکی کیتسانتونیس، جیسی فورتین، جان یون، ویویان وانگ، لیزا فریدمن، ناجا پوپوویچ، هیساکو اوئنو، هیکاری هیدا، موتوکو ریچ، ارین مک کان، آنوشکا پاتیل سوگند کریس استنفورد.

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما