یک حافظ صلح آفریقای جنوبی پس از شلیک هلیکوپتر در حین پرواز در جمهوری دموکراتیک کنگو کشته شد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در بیانیه‌ای منتشر کرد. به شدت محکوم شد این حمله که منجر به کشته شدن کلاه آبی آفریقای جنوبی و زخمی شدن یک نفر دیگر شد.

فرود اضطراری

بر اساس گزارش های خبری، صلحبان به شدت مجروح شده توانست به پرواز ادامه دهد و به همراه بقیه خدمه در فرودگاه گوما مرکز استان فرود آید.

وجود دارد تاکنون هیچ نشانه ای از این حمله وجود ندارد، یا از چه سلاحی در حمله استفاده شده است.

شرق جمهوری دموکراتیک کنگو محل استقرار چندین گروه مسلح از جمله نیروی شورشی M23 است که در ماه‌های اخیر با حمایت ماموریت سازمان ملل متحد در آنجا که با نام اختصاری فرانسوی آن MONUSCO شناخته می‌شود، به عنوان بخشی از حفاظت از نیروهای دولتی در حال مبارزه با یک کمپین بزرگ علیه نیروهای دولتی بوده است. – مأموریت غیر نظامی

صدها غیرنظامی در جریان خشونت های گروه های مسلح از جمله زنان و کودکان کشته شده اند.

در مارس گذشته، هشت نیروی حافظ صلح در اثر سقوط بالگرد آنها در منطقه ای از استان کیوو شمالی که در آن ارتش کنگو درگیر درگیری شدید با M23 بود، کشته شدند.

خواهان آتش بس فوری

در نشست سران جامعه شرق آفریقا در روز شنبه در بروندی، رهبران منطقه درخواست خود را برای آتش بس فوری توسط جنگجویان درگیر در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو تجدید کردند. کینشاسا دولت رواندا را به حمایت از شورشیان M23 متهم کرده است، اتهامی که مقامات کیگالی قاطعانه آن را رد کرده اند.

M23 از اکتبر گذشته بسیاری از مناطق استان کیوو شمالی در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو را تصرف کرده و تهدید به پیشروی در مرکز استان کرده است.

بر اساس گزارش ها، بیش از 500000 نفر به دلیل درگیری های شدید در این استان از ماه مارس گذشته آواره شده اند و در اوایل هفته، پاپ فرانسیس اولین دیدار خود از جمهوری دموکراتیک کنگو را برای پایان دادن به خشونت انجام داد. توافقنامه ای که در نوامبر امضا شد، زمانی که شورشیان موافقت کردند که عقب نشینی کنند، به نتیجه نرسید.

بینتو کیتا، رئیس مونوسکو و نماینده ویژه در جمهوری دموکراتیک کنگو، در ماه دسامبر به شورای امنیت گزارش داد و به سفرا گفت که وضعیت امنیتی “به طرز چشمگیری بدتر شد” در هفته های گذشته

نیرانزابا و نه فرزندش پس از فرار از روستای خود در قلمرو روتسشورو، استان کیوو شمالی، جمهوری دموکراتیک کنگو، به چادر پناه می برند.

© یونیسف/آرلت باشیزی

نیرانزابا و نه فرزندش پس از فرار از روستای خود در قلمرو روتسشورو، استان کیوو شمالی، جمهوری دموکراتیک کنگو، به چادر پناه می برند.

گوترش متعهد شد که به حمایت خود ادامه دهد

در بیانیه خود، آقای گوترش اظهار نظر کرد عمیق ترین تسلیت به خانواده این حافظ صلح کشته شده و دولت و مردم آفریقای جنوبی، برای مجروحان پس از فرود چشمگیر هلیکوپتر آرزوی بهبودی عاجل دارد.

وی یادآور شد که چنین حملاتی علیه نیروهای حافظ صلح صورت می گیردممکن است طبق قوانین بین المللی جنایت جنگی محسوب شوداو از مقامات کنگو خواست تا در مورد این حمله شنیع تحقیق کنند و هر چه سریعتر مسئولین را به دست عدالت بسپارند.

«دبیر کل مجدداً تأکید می کند که سازمان ملل از طریق نماینده ویژه خود در جمهوری دموکراتیک کنگو، به حمایت از دولت و مردم کنگو ادامه خواهد داددر ادامه این بیانیه آمده است: «در تلاش برای ایجاد صلح و ثبات در شرق کشور».

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما