24 ساعت نفس کشیدن برای دلار

آخرین ساعات روز دوشنبه، 24 آوریل، به حساس ترین بازه زمانی ماه های اخیر برای فعالان تبدیل شد. دیروز برای دومین بار در یک هفته گذشته، شاخص قیمت فعلی ارز در مسیر جریان مرزی 30 هزار تومانی حرکت کرد. اما پس از پرداختن به سطوح قیمتی نهایی کانال، قیمت دلار مجددا معکوس شد و در سطح 29 هزار تومان قرار گرفت و قیمت این ارز به سطوح اولیه کانال یعنی 30 هزار تومان بازگشت.

به گزارش دنیای اقتصاد، اولین جستجوی اسکناس آمریکایی برای عبور از مرز نیز روز یکشنبه و در روندی مشابه روز گذشته بی نتیجه ماند. به عقیده بسیاری از تحلیلگران، بازار ارز تهران به هسته اصلی روزهای سخت چند روز اخیر تبدیل شده است.

24 ساعت نفس کشیدن برای دلار

البته طبق گفته حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کیشور، پاسخ ایران به پیش نویس ارائه شده از سوی نمایندگان اتحادیه اروپا صبح روز سه شنبه 4 اسفندماه ارسال می شود. به گفته کارشناسان بازار، در صورت مثبت بودن نتیجه نهایی جلسه، مرز حمایتی 30 هزار تومانی توان مقابله با فشار فروشندگان در بازار را نخواهد داشت و قیمت دلار حرکات نزولی قابل توجهی خواهد داشت. روز گذشته قیمت هر اسکناس غیررسمی دلار کاغذی با حدود 250 تومان کاهش نسبت به قیمت روز یکشنبه به 30 هزار و 50 تومان رسید.

دیروز دوشنبه 3 اسفند قیمت دلار در بازار تهران کاهش یافت. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در ساعات اولیه روز گذشته با حدود 50 تومان کاهش به مبلغ 30 هزار و 250 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. کاهش قیمت نماگر ارز تا سطوح قیمتی در انتهای کانال 29 هزار تومان ادامه داشت به طوری که حوالی ظهر دیروز معاملات نقدی این ارز به مبلغ 29 هزار و 900 تومان انجام شد. اما نزدیک به پایان بازار، دلار دوباره دستخوش اصلاح قیمت شد و به قیمت اولیه 30 هزار تومان بازگشت. با توجه به مشاهدات انجام شده در مورد روند قیمت این ارز در روزهای گذشته، این دومین بار است که جست و جوی شاخص ارز برای عبور از کف حمایتی 30 هزار تومان بی نتیجه بود. بر این اساس برخی از کارشناسان بازار ارز در تهران سطح قیمتی کانال را در چند روز اخیر 29 هزار تومان می دانند. از سوی دیگر، روز گذشته حسین امیرعبداللهیان حساسیت معاملات ارزی در بازار دوشنبه را افزایش داد.

وزیر امور خارجه دیروز در نشست خبری گفت: جمهوری اسلامی «پیشنهادات نهایی» خود را درباره پیش نویس توافقی که اتحادیه اروپا برای احیای معاهده ارائه کرده است، ارسال خواهد کرد. با انتشار سخنان این مقام مسئول، میزان انتظارات مثبت و منفی در فضای معاملاتی بازار ارز تهران افزایش یافت و حجم معاملات در این بازار کاهش چشمگیری پیدا کرد.

دیروز قیمت سکه طلا افزایش چشمگیری داشت. با کاهش قیمت اسکناس آمریکایی و افزایش سطح انتظارات مثبت در خصوص مذاکرات آتی هسته ای در وین، قیمت هر قطعه سکه طلای طرح جدید حدود 180 هزار تومان نسبت به قیمت روز کاهش یافت. یکشنبه و به مبلغ 13 میلیون و 970 هزار تومان رسید.

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما