ADHD بزرگسالان تشخیص تفاوت بین حواس پرتی منظم و یک اختلال

آیا شما: برچسب ها را از لباس های خود جدا کنید؟ گفتگوهای گذشته را دوباره زنده کنید (و پشیمان شوید؟) آیا دوره های فرسودگی و خستگی دارید؟ در حالی که کسی در حال صحبت کردن است، منطقه را خارج کنید؟ در حین کار روی یک پروژه متمرکز شوید؟ ده ها سرگرمی را انجام دهید؟ رویاپردازی؟ چیزها را فراموش کنم؟

طبق گفته TikTok، شما ممکن است به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه مبتلا باشید. ویدیوهای مربوط به بیماری روانپزشکی در سراسر برنامه رسانه های اجتماعی وجود دارد و هشتگ #adhd تا به امروز بیش از 17 میلیارد بازدید داشته است. بسیاری از افراد جوان علائم خاص (و گاهی شگفت‌انگیز) خود را توصیف می‌کنند، مانند حساسیت به مزاحمت‌های حسی کوچک (مانند برچسب‌های لباس) یا فلج ADHD، نوعی اهمال‌کاری شدید. پس از تماشای این ویدئوها، بسیاری از افرادی که در کودکی مبتلا به ADHD تشخیص داده نشده اند، ممکن است این سوال را مطرح کنند که آیا آنها واجد شرایط بزرگسالی هستند یا خیر.

مانند بسیاری از بیماری های روانپزشکی، علائم ADHD می تواند از نظر نوع و شدت متفاوت باشد. جوئل نیگ، پروفسور روانپزشکی در دانشگاه علوم و بهداشت اورگان، گفت: بسیاری از آنها رفتارهایی هستند که هرکس در مقطعی تجربه می کند. او گفت، با این حال، کلید تشخیص این بیماری مستلزم «تعیین جدی بودن، شدید بودن آن» و تداخل با زندگی مردم است. همچنین بسیار مهم است که علائم از دوران کودکی وجود داشته باشد.

کارشناسان می گویند که این تفاوت های ظریف را می توان در رسانه های اجتماعی از دست داد. در واقع، یک مطالعه منتشر شده در اوایل سال جاری نشان داد که بیش از نیمی از ویدیوهای ADHD در TikTok گمراه کننده بودند. اگر در یک ویدیو (یا مقاله) فکر می کنید که ممکن است ADHD تشخیص داده نشده باشد، در اینجا چیزی است که باید در نظر بگیرید.

تقریباً 4 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دارای علائم کافی برای واجد شرایط بودن برای ADHD هستند، اما تخمین زده می شود که از هر 10 آنها فقط یک مورد تشخیص داده و درمان می شود. برای مقایسه، تقریباً 9 درصد از کودکان در ایالات متحده به این بیماری مبتلا شده اند و سه چهارم آنها دارو یا رفتار درمانی برای آن دریافت کرده اند.

یکی از دلایل عدم تشخیص در بزرگسالان این است که وقتی مردم به ADHD فکر می کنند، اغلب پسری را تصور می کنند که نمی تواند یک جا بنشیند و در کلاس اختلال ایجاد می کند. دیپتی عنبراسان، دانشیار بالینی روانپزشکی در دانشکده پزشکی NYU Grossman. اما این علائم کلیشه ای بیش فعال فقط در 5 درصد از موارد بزرگسالان وجود دارد.

درعوض، علائمی مانند فراموشی، مشکل در تمرکز، مشکلات سازمانی و به تعویق انداختن کارها – چیزی که کارشناسان ADHD بی توجه (در مقابل بیش فعالی) می نامند – در بزرگسالان شایع تر است. دکتر دکتر “در مورد بزرگسالان، اغلب لزوما بیش فعالی یا تکانشگری نیست، بلکه بیشتر مسائل مربوط به عملکرد اجرایی است.” عنبراسان گفت. “این ظریف تر است.”

ADHD همچنین ممکن است به عنوان یک بیماری روانپزشکی دیگر به اشتباه تشخیص داده شود. به عنوان مثال، برای افراد مبتلا به ADHD معمول است که با تنظیم احساسات مشکل دارند. افراد ممکن است سریع عصبانی شوند یا نوسانات خلقی چشمگیری داشته باشند. نگرانی و اضطراب بیش از حد نیز ممکن است رخ دهد، گاهی اوقات به دلیل خود علائم ADHD. در نتیجه، ممکن است بسیاری از بزرگسالان مبتلا به افسردگی یا اضطراب تشخیص داده شده باشند، در حالی که مشکل اصلی در واقع ADHD است.

سه سوال اصلی وجود دارد که یک روانپزشک برای تعیین اینکه آیا شما دچار بی توجهی طبیعی یا فراموشی یا ADHD هستید یا خیر، به شما کمک خواهد کرد: چند علامت دارید؟ آیا از کودکی آنها را داشته اید؟ و آیا آنها بر دو یا چند قسمت از زندگی شما تأثیر می گذارند؟

دکتر گفت: دو مورد آخر به ویژه در تعیین اینکه آیا کسی تشخیص داده می شود مفید است. کریگ سورمن، روانپزشکی که برنامه تحقیقاتی ADHD بزرگسالان را در بیمارستان عمومی ماساچوست اداره می کند. او گفت، زمانی که آن‌ها ثابت شدند، “شما واقعاً تعدادی از مردم را برنده می‌شوید.”

یک فرد برای واجد شرایط بودن برای ADHD بی توجه باید پنج علامت از نه علامت ذکر شده در دفترچه راهنمای تشخیصی رسمی روانپزشکی را داشته باشد. حافظه (از دست دادن مکرر تلفن یا کلید یا فراموش کردن برداشتن شیر در راه خانه)؛ و سازماندهی اشیاء و زمان (داشتن خانه به هم ریخته یا همیشه دیر اجرا).

این علائم باید بر دو یا چند بخش از زندگی مانند کار، خانه و روابط تأثیر منفی بگذارد. اگر خانه شما به هم ریخته است، اما در کار موفق هستید و زندگی شخصی شما غنی و رضایت بخش است، احتمالاً واجد شرایط تشخیص نخواهید بود.

این علائم همچنین باید از قبل از 12 سالگی وجود داشته باشد. از نظر اکثر پزشکان، ADHD یک اختلال عصبی رشدی است، به این معنی که از زمانی که کودک (و مغز آنها) جوان بود شروع شد. تعیین این می تواند سخت ترین باشد زیرا ممکن است افراد بدون اینکه متوجه باشند کمک دریافت کرده یا علائم خود را جبران کرده باشند. به عنوان مثال، یکی از والدین ممکن است به آنها یادآوری روزانه برای اتمام تکالیف داده باشد که به آنها کمک کرد تا مدرسه را پشت سر بگذارند.

دکتر او می‌گوید: «آنها احتمالاً در بیشتر عمرشان این اختلال را داشته‌اند، اما یاد گرفته‌اند که چگونه با روش‌های مختلف با آن کنار بیایند. عنبراسان گفت. “آنها افرادی هستند که همه چیز را یادداشت می کنند یا از یک ساختار به خوبی پیروی می کنند و زمان و تلاش زیادی برای سازماندهی خود صرف می کنند.” بسیاری از مردم تا زمانی که خواسته‌ها و مسئولیت‌های بزرگسالی جمع نشده و سیستم‌هایی که استفاده می‌کردند شروع به شکست کنند، نمی‌دانند چیزی اشتباه است.

این می تواند به ویژه برای زنان صادق باشد. پسران تقریباً دو برابر بیشتر از دختران در معرض ابتلا به ADHD در دوران کودکی هستند زیرا، حتی در سنین پایین، علائم دختران بیشتر از ماهیت بیش فعالی بی توجه است. در نتیجه، دختران مبتلا به ADHD ممکن است کمی در مدرسه دچار مشکل شوند یا به عنوان خیالبافانی ساکت دیده شوند، اما از تشخیص طفره می روند زیرا در کلاس یا خانه اختلال قابل توجهی ندارند.

اگر به طور جدی نگران توجه خود هستید اما علائم ADHD را در دوران کودکی نداشتید، مشکلات شما می تواند ناشی از یک مسئله پزشکی یا روانشناختی دیگر باشد – حوادث آسیب زا یا استرس زا اخیر، تغییر در خواب یا رفتارهای مصرف مواد، سایر شرایط روانپزشکی یا حتی شروع زودهنگام یک اختلال عصبی – که ممکن است با ADHD اشتباه بگیرید

دکتر دکتر “حداقل ده ها بیماری روانی و شناختی وجود دارد که می تواند ADHD را تقلید کند.” نیگ گفت. “وقتی کسی فکر می کند که ADHD دارد، من یک کار کامل را توصیه می کنم.”

خبر خوب این است که درمان ADHD نسبتاً آسان است. داروهای محرک مانند ریتالین یا آدرال در کمک به جلب توجه افراد موثر هستند. دسته دیگری از داروها به نام آگونیست های آلفا-2 در ابتدا برای درمان فشار خون بالا ساخته شدند اما گاهی اوقات برای ADHD نیز تجویز می شوند.

درمان‌های غیردارویی، مانند مربیگری رفتاری و درمانی نیز می‌توانند مفید باشند. این تکنیک ها به افراد کمک می کند تا بفهمند که چگونه ADHD بر زندگی روزمره آنها تأثیر می گذارد و به آنها استراتژی هایی برای مقابله می دهد.

از آنجایی که داروهای محرک می توانند مورد سوء استفاده قرار گیرند، این سوال که چه زمانی و چگونه باید افراد مبتلا به ADHD را درمان کرد می تواند برای پزشکان مشکل باشد. “من بخشی از تشخیص را اینگونه می بینم که “آیا آنها به دلیل آن ناسالم هستند؟” و این متفاوت از این است که “آیا آنها به خاطر آن بی ثمر هستند؟”” دکتر. سورمن گفت. اگر فردی معیارهای تشخیصی را داشته باشد، اما علائم باعث ناراحتی زیادی برای او نمی شود و به طور کلی روزانه به خوبی کار می کند، دکتر. سورمن گفت که او تمایل دارد استراتژی هایی مانند مربیگری و رفتار درمانی را به جای دارو توصیه کند.

صرف نظر از برنامه درمانی توصیه شده شما، مهم است که ADHD را جدی بگیرید. افرادی که این عارضه را درمان نمی کنند، خطر مرگ زودهنگام بالاتری دارند، هم در اثر تصادف و هم خودکشی. آنها همچنین به احتمال زیاد مشکلات مالی، مسائل قانونی، مصرف مواد، رفتار جنسی ناایمن و رانندگی ناایمن دارند. اما با درمان موثر، این خطرات به طور چشمگیری کاهش می یابد.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما